W Pelplinie na Pomorzu powstanie inteligentny system parkowania. Za pośrednictwem specjalnej aplikacji na smartfona kierowca otrzyma informację o wolnych miejscach i ich lokalizacjach. System pozwoli m.in. zminimalizować zbędny ruch w poszukiwaniu miejsc i odciążyć ścisłe centrum miasta. Inwestycja ma się zakończyć w marcu tego roku.

List intencyjny w tej sprawie podpisali już burmistrz Pelplina i pełnomocnik zarządu spółki Energa Oświetlenie. Stanowi on deklarację współpracy w zakresie wspólnej realizacji przedsięwzięcia „Inteligentny i bezpieczny parking w Pelplinie”. Oznacza też rozpoczęcie prac na terenie gminy. Zakończenie inwestycji zaplanowane jest na połowę marca 2017 roku.


System wskaże miejsce i zawiadomi o kradzieży


Inteligentny parking to rozwiązanie, które pomoże mieszkańcom i turystom bardzo szybko znaleźć wolne miejsce parkingowe. Funkcjonalność pozwala na poprowadzenie użytkownika, za pomocą mapy, do docelowego miejsca parkingowego. System jest w stanie rozpoznać wielkość samochodu i skierować do najlepszego dla niego miejsca. Użytkownik może ustawić w aplikacji mobilnej swoje preferencje parkowania. Jeśli miejsce będzie zajęte, zostanie skierowany do najbliższej wolnej lokalizacji. System docelowo będzie również monitorował bezpieczeństwo na parkingach i zawiadomi służby oraz właściciela auta, gdyby została podjęta próba kradzieży. Gdy opcja taka będzie włączona, a auto poruszy się, użytkownik otrzyma natychmiast powiadomienie w postaci komunikatu push lub SMS-a. System docelowo będzie reagował także na stłuczki parkingowe i powiadamiał użytkownika o zajściu w przypadku zapalenia się świateł awaryjnych.


- W Pelplinie zamontujemy na należących do Energi słupach oświetleniowych kamery, obraz z nich będzie analizowany za pomocą algorytmów IVA (Intelligence Video Analytics) - podkreśla Michał Bełbot, pełnomocnik zarządu spółki Energa Oświetlenie. - System przekaże informację o wolnych miejscach parkingowych do darmowej aplikacji mobilnej dostępnej na smartfonach. Partnerem technologicznym projektu jest spółka Comarch SA, która dostarcza nam system, tj. analitykę, aplikację i konfiguruje całość.


Pelpin chce być smart


Dla miasta system inteligentnego parkowania oznacza przede wszystkim zrównoważenie obłożenia, odciążenie ścisłego centrum, minimalizację zbędnego ruchu w poszukiwaniu miejsc postojowych, a tym samym poprawę bezpieczeństwa drogowego i redukcję emisji spalin. System doskonale sprawdzi się m.in. w nadmorskich miejscowościach, które latem, w okresie napływu turystów, zmagają się z dużymi problemami parkingowymi.


- Wspólnie z Energą chcemy oddać do dyspozycji mieszkańców innowacyjny, jeden z pierwszych w Europie, system informacji parkingowej, który wesprze również cele gminy, związane z zapewnieniem bezpieczeństwa - mówi Patryk Demski, burmistrz Pelplina. - Jako prężnie rozwijająca się gmina zamierzamy inwestować w kolejne inteligentne rozwiązania, ułatwiające mieszkańcom funkcjonowanie w przestrzeni miejskiej. Jestem przekonany, że to pierwszy, ale ogromny krok w kierunku osiągnięcia przez Pelplin statusu prawdziwego smart city.


Energa otwarta na nowe projekty


Pilotaż pelplińskiego inteligentnego parkingu jest elementem nowej strategii rozwoju Grupy Energa na lata 2016-2025. Na przykład oferta dla samorządów budowana będzie na bazie doświadczeń Energi, zgromadzonych podczas realizacji w kilku gminach inteligentnych systemów oświetleniowych czy też w ramach projektu Smart Toruń, który łącząc wiele elementów - modernizację sieci, wytwarzanie energii czy inteligentne oświetlenie uliczne - pozwala zarządzać popytem na energię.


Energa prowadzi też badawczy projekt eMobility i jest pierwszą polską spółką, która kompleksowo bada preferencje polskich użytkowników aut elektrycznych. W Trójmieście zbudowała sieć punktów ładowania samochodów elektrycznych i planuje dalszą jej rozbudowę.


Jakub Ziębka

felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0