Zmiany, zmiany i jeszcze raz zmiany... Tak w skrócie można określić to, co dzieje się w branży szkolenia kierowców. Z kierowania Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju zrezygnowała Elżbieta Bieńkowska, jej funkcję objęła Maria Wasiak. Szykuje się także rewolucja z pytaniami egzaminacyjnymi.  Już w pierwszym kwartale przyszłego roku baza ma być zweryfikowana i zatwierdzona przez ministra. O tych oraz innych nowościach przeczytacie w najnowszym numerze "Szkoły Jazdy". Zapraszamy do lektury!

Temat numeru: Co dalej z bazą?


W pierwszym kwartale przyszłego roku baza pytań egzaminacyjnych będzie zweryfikowana i zatwierdzona przez ministra - zapowiada Tomasz Piętka z departamentu transportu drogowego Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.


Ministerstwo kobiet


Po niecałym roku szefowania Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju Elżbieta Bieńkowska przenosi się do Brukseli. Jej następczynią w rządzie Ewy Kopacz jest Maria Wasiak, związana wcześniej z branżą kolejową.


Szybko, sprawnie, bez gotówki


PWPW SA oferuje szereg rozwiązań ułatwiających obsługę osób, które starają się o uzyskanie prawa jazdy. Oprócz portalu OSK oraz funkcjonujących w całym kraju systemów informatycznych wspierających wykonywanie czynności realizowanych w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego (SI WORD), a także wydziałach komunikacji (SI PiK - Pojazd i Kierowca), PWPW SA udostępnia również platformę internetową Info-Car.pl.


Jazdy motocyklem trzeba się nauczyć


Już od ponad miesiąca posiadacze prawa jazdy kat. B mogą legalnie prowadzić motocykl o pojemności skokowej do 125 cm3. Rozpoczęły się również kursy przygotowawcze dla świeżych motocyklistów. Czy jest zainteresowanie?


Moda na sto dwudziestkę piątkę


Możliwość kierowania motocyklami o pojemności silnika nieprzekraczającej 125 cm3 przez osoby posiadające jedynie prawo jazdy kat. B od co najmniej trzech lat napędziło rynek motocykli.


Anioł stróż w naszym samochodzie


Nadeszła jesień i a za nią prędko zjawi się zima, więc powodów i okazji do przypadkowego uruchomienia systemu ESP w naszym aucie będzie więcej. Warto, aby każdy początkujący kierowca wiedział, do czego służy ten system - tłumaczy Adam Knietowski.


Piaskownica pana Tomasza


Odchodzą szefowie rządów, ministrowie, dyrektorzy departamentów, a pan Tomasz pozostaje królem piaskownicy. Chyba nikt mu nie powiedział, że to, co kleci, to nie są babki z piasku, które można co i rusz burzyć i stawiać na nowo, tylko przepisy prawa - pisze w swoim ostatnim felietonie dla „Szkoły Jazdy” Eugeniusz Kubiś.


Oszczędne auto za 10 tys. zł


Kryzys sprawił, że kierowcy przychylnym okiem spoglądają na samochody, których eksploatacja nie obciąża nadmiernie domowego budżetu. Przedstawiamy używane modele dla oszczędnych.


Polskie bariery w drodze do prawa jazdy kategorii B


Nie znam prawa, które zabrania wyceny kosztów produktu przy realizacji narzuconych przez przepisy standardów. Osiągnięcie średniej europejskiej zdawalności po szkoleniu za cenę czapki śliwek jest sprowadzone do absurdu - dzieli się swoimi spostrzeżeniami nasz czytelnik Wiesław Lustyk.


Uniewinnienie


Po prawie dwuletniej batalii z polskim wymiarem sprawiedliwości Michał Jóźwiak, właściciel Ośrodka Szkolenia Kierowców „Motoklub” w Więcborku, został przez Sąd Najwyższy uznany za niewinnego od przedstawianego mu zarzutu, czyli przewożenia w elce zbyt dużej liczby osób.


Żeglarz pokochał gwiazdę


Tym razem do wspólnej jazdy zaprosiliśmy słynnego polskiego żeglarza Mateusza Kusznierewicza.


Jak w radiowozie


Zataczający się na jezdnię pieszy, stado dzikich zwierząt albo nagły atak zimy - to wszystko można zaprogramować w symulatorze jazdy, o jaki wzbogaciła się we wrześniu Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie.


Classic Moto Show


Dla miłośników motoryzacji z myszką wrzesień zaowocował ciekawą formułą połączenia wystawy pojazdów zabytkowych z poważnym wydarzeniem sportowym - 3. Rajdem Polski Historycznym - pisze Marek Wierzchowski.


Debata o nowelizacji


Jedenasta konferencja Stowarzyszenia KIEROWCA.PL odbyła się 18 września w warszawskim hotelu Puławska Residence. Spotkanie poświęcone było nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami.


Jak zostałem instruktorem


Swoją historię na temat początków swojej przygody z zawodem instruktora opisuje Marcin Zygmunt.


O opłatach drogowych znowu głośno


System elektronicznego poboru opłat funkcjonuje w Polsce już od ponad trzech lat, a ciągle wiele się o nim mówi - pisze Marek Rupental.


Moda na... doskonalenie jazdy


Obowiązkowe szkolenia z ryzyka w ruchu drogowym wciąż czekają na swoją kolej i kto wie, czy ich wejście w życie znów nie zostanie przesunięte przez ustawodawcę - przewiduje Marcin Kukawka.


Mamy nad czym pracować


Jak żyć? Jak zarządzać? - m.in. na takie pytania stara się odpowiedzieć Paweł Żuraw.


Projektowanie


Nad projektowanymi zmianami dotyczącymi ruchu drogowego pochyla się Radosław Biernat.


Niska cena obniża jakość


Przetargi organizowane przez urzędy pracy na szkolenie kierowców zawodowych, w których najważniejszym kryterium jest cena, drastycznie obniżają jakość szkoleń.


Kłopotliwy finał


Mamy nową symboliczną datę 24 sierpnia 2014 roku! Podobnie jak wiele innych szczególnych dla naszego środowiska dat ? przeszła już do historii. Tak jak w poprzednich przypadkach po latach pracy otrzymaliśmy dokument kolejny raz nowelizujący UoKP - pisze w swoim felietonie Wojciech Szemetyłło.

redaktor felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0