Październikowy numer „Szkoły Jazdy” już w sprzedaży!

Konflikt pomiędzy dyrektorem łódzkiego WORD-u a związkowcami z Solidarności, kontrowersje wokół programu „Nauka jazdy”, „dziura” w systemie CEPiK – to tylko kilka ciekawych tematów, o których można przeczytać w najnowszym numerze „Szkoły Jazdy”. Zapraszamy do lektury!

Temat numeru: Konflikt w łódzkim WORD-zie

Solidarność kontra dyrektor

Związkowcy z Solidarności w łódzkim WORD-zie bardzo nisko oceniają kompetencje dyrektora ośrodka, Łukasza Kucharskiego. Główny powód? Nieskuteczne próby budowy nowej siedziby. Związkowcy słali już pisma do marszałka województwa łódzkiego, teraz zorganizowali protest. Co na to dyrektor? – Związek uprawia politykę na rok przed wyborami samorządowymi – mówi Kucharski.

 

Kia rio trafi do kolejnego WORD-u

WORD w Krośnie będzie kolejnym ośrodkiem egzaminacyjnym, w którym kandydaci na kierowców zdadzą egzamin praktyczny na kategorię B kiami rio. Wcześniej dilerzy tej marki wygrali przetargi na dostawę aut w ośmiu innych wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego.

Kamera w elce ośmiesza instruktorów?

Ten program ma bawić czy edukować? Ma być lustrem, które zniekształca, czy odbiciem rzeczywistości? Właśnie zaczyna się drugi sezon „Nauki Jazdy” w TTV. Oglądalność rośnie, a ludzie z OSK krytykują. – To branża zawiści – ripostuje jedna z telewizyjnych instruktorek.

Niedopracowany system

Podczas wrześniowej akcji pod hasłem „nauka jazdy” zielonogórscy policjanci z drogówki odkryli coś nieoczekiwanego. Jedną z elek kierował kursant, który ma orzeczony zakaz prowadzenia pojazdami. Jak doszło do tego, że mimo to mężczyzna odbywał szkolenie?

Prawo jazdy po australijsku

Nie tylko ruch lewostronny mógłby zaskoczyć polskiego kierowcę na antypodach. Zdziwiłby się, że pozwalają tam kilka lat jeździć z literką L. Można też przejeżdżać pojedynczą linię ciągłą. Ale trzeba bardzo uważać na limity prędkości i… kangury.

Integracja na torze

Jaki jest najlepszy sposób na integrację i podniesienie umiejętności w jeździe samochodem? Wizyta w ośrodku doskonalenia techniki jazdy. Właśnie na taki pomysł wpadł zarząd naszego wydawcy, firmy e-kierowca, zapraszając kluczowych partnerów do Bednar.

Motocykle nie dla niskich?

Kandydaci na kierowców skarżą się, że motocykle, na których muszą zdawać egzaminy na prawo jazdy kategorii A, są zbyt masywne dla drobniejszych osób, na przykład kobiet. Ministerstwo radzi, żeby wybrały raczej mniejsze maszyny i kategorię A1 i A2.

Egzaminator nie jest nieomylny, ale…

Unieważnienia egzaminu na prawo jazdy można dokonać tylko wtedy, gdy naruszenie prawa przez egzaminatora nie budzi żadnych wątpliwości – orzekł niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.

Kozły ofiarne

Atmosfera wokół emerytur zawsze jest w Polsce gorąca. Nasza branża nie jest tutaj żadnym wyjątkiem. Temat byłych mundurowych, obecnie emerytów, rozpala instruktorów i właścicieli OSK do czerwoności. Nie bardzo rozumiem, dlaczego – pisze Marcin Zygmunt.

Auta na minuty

Niecałe dwa lata temu pisaliśmy o cieszących się dużą popularnością na zachodzie Europy bezobsługowych wypożyczalniach samochodów na minuty. Zainteresowany nimi musi jedynie posiadać smartfon z zainstalowaną aplikacją i kartę płatniczą, z której zostaną automatycznie pobrane środki za korzystanie z pojazdu.

Nowa  alternatywa

Statystyczny kierowca rzadko zmaga się z problemem uszkodzonej opony – w ciągu ostatnich czterech lat doświadczyło go 60 proc. zmotoryzowanych – informuje ośrodek Profacts.

Zdałem. co dalej?

Kilkadziesiąt obowiązkowych godzin podczas zajęć teoretycznych i praktycznych na kursie na prawo jazdy to zdecydowanie za mało, żeby mówić, że jesteśmy świetnymi kierowcami – pisze Albin Sieczkowski.

Minimalna płaca i stawka za godzinę idą w górę

Od 1 stycznia podwyższona zostanie minimalna stawka za godzinę z tytułu umowy-zlecenia i umowy o świadczenie usług. Wynosić będzie 13,70 zł. Dodatkowo rząd postanowił podwyższyć minimalne wynagrodzenie dla pracowników. W nowym roku będzie to już 2,1 tys. zł.

Obywatelski zespół szykuje propozycje

Dokładne badania lekarskie, profil psychologiczny kierowcy, wywiad środowiskowy i jednolita wykładnia przepisów ruchu drogowego – to tylko niektóre postulaty, jakie zamierza umieścić w nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami powstały właśnie zespół, który nazwał się obywatelskim.

Autonomiczna  przyszłość transportu drogowego

Pod takim tytułem odbyła się we wrześniu w Warszawie konferencja zorganizowana przez Instytut Transportu Samochodowego. Szeroko reprezentowana była administracja rządowa. To chyba najlepszy dowód na to, że pojęcia „autonomiczna motoryzacja” oraz „elektromobilność” z kategorii „science fiction” trwale przenoszą się do kategorii „reality”.

Kto jest winny  – drogi czy kierowcy?

Polska ma jedne z najgorszych w Europie statystyki wypadkowości. Media i kierowcy nierzadko przekonują, że to wina infrastruktury. Podnoszony jest argument, że to wciąż przeciętna liczba dróg ekspresowych i autostrad sprzyja najcięższym w skutkach wypadkom czołowym i bocznym oraz potrąceniom pieszych i rowerzystów.

Zwykły człowiek renesansu

– Jazda autem, bez względu na dystans i okoliczności przyrody, jest dla mnie przeżyciem mistycznym, które daje możliwość postrzegania świata zewnętrznego przez pryzmat dźwięków wypełniających kabinę samochodu – mówi w rozmowie ze „Szkołą Jazdy” Tomasz Pągowski, projektant, muzyk, dyrektor kreatywny agencji IMATHOME oraz prowadzący program „Remont w 48h”.

Poznaj swego klienta

Żeby efektywnie wykorzystywać techniki komunikacyjne w kontaktach z naszymi klientami, trzeba ich dobrze poznać. Warto więc założyć profile w mediach społecznościowych i po prostu je poobserwować.

Teoria względności

Pojazdy, które osiągnęły „pełnoletniość”, nierzadko uchodzą za przestarzałe, brzydkie i niezdolne do wzbudzania większych emocji. Czy faktycznie tak jest? Postanowiliśmy przyjrzeć się jednej z motoryzacyjnych ikon.

Kajetan  jedzie po swoje

Już 10 października do księgarń w naszym kraju trafi książka „Kajto. Jadę po swoje”, czyli rozmowa Krzysztofa Pyzi z jednym z najbardziej utytułowanych polskich rajdowców – Kajetanem Kajetanowiczem.

Studium przyszłości

17-milionowa Holandia posiada jedną z najnowocześniejszych i najlepiej działających tkanek komunikacyjnych w Europie, w której obok rowerów i prywatnych samochodów, często z alternatywnymi napędami, miejsce znalazły  auta na minuty.

Potrzebne są zmiany

Zacieśnienie kontroli nad badaniami technicznymi pojazdów, skuteczniejsze egzekwowanie przepisów oraz edukacja dzieci, młodzieży i dorosłych – to postulaty Polskiej Izby Ubezpieczeń, których realizacja miałaby się przyczynić do poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach. Rekomendacje zostały zawarte w specjalnym raporcie, upublicznionym podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Klient nasz pan!

Często słychać głosy oburzenia, że kursant może wymagać, ma roszczenia wobec szkoły jazdy, instruktora czy właściciela ośrodka. Bo kimże jest taki kandydat na kierowcę, że ośmiela się zwracać uwagę na nieprawidłowości, niedociągnięcia, jawne oszustwo, naciąganie i kompletny brak wiedzy merytorycznej? – pyta Marcin Zygmunt.

Popsuło się. Co teraz?

Kolejne WORD-y rozstrzygają przetargi na nowe auta egzaminacyjne, takie same auta kupują więc szkoły jazdy. Jednak coraz częściej słychać o uszkodzeniach pojazdów. Niby nic dziwnego, bo każde urządzenie może ulec awarii. Należy jednak pamiętać, że samochody i motocykle OSK są wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej. A uzyskanie na czas naprawy pojazdu o odpowiednich parametrach i przystosowanego do nauki jazdy jest z reguły trudne lub wręcz niemożliwe – pisze Marcin Zygmunt.

Weź, rozwiń, przejdź, zostaw

Jak zachęcić ludzi do noszenia, szczególnie podczas przechodzenia przez przejścia dla pieszych, elementów odblaskowych? W Toruniu wymyślili pewien nietypowy sposób. W czterech miejscach stoją słupki, a na nich znajdują się opaski odblaskowe. Wystarczy jedną z nich wziąć, rozwinąć, przejść z nią przez ulicę i… zostawić na kolejnym słupku, żeby mogli z niej skorzystać inni.

Niebezpieczne wakacje

O ile w wakacje 2017 roku rannych zostało stosunkowo mało osób (biorąc pod uwagę ostatnich sześć lat), o tyle liczby wypadków oraz ofiar śmiertelnych wzrosły. Liczba wypadków zbliżyła się do poziomu z 2015 roku,  ofiar śmiertelnych – z 2012 – pisze Marek Rupental.

Polacy i ich miłość do aut

Polacy wyrastają na największych entuzjastów samochodów w Europie. Są zainteresowani zakupem najnowszych modeli i nie martwią się o koszty. Aż 62 proc. deklaruje gotowość wydania oszczędności na zakup nowego samochodu. Relatywnie częściej chcą też kupować najnowsze modele aut – wynika z raportu L’Observatoire Cetelem, przygotowanego przez BNP Paribas Personal Finance.

Spaliny pod większą kontrolą

Od 1 września nowe modele samochodów rejestrowane w Unii Europejskiej, zanim wyjadą na drogi, muszą przechodzić ulepszone badania emisji spalin.

Przegląd legislacyjny

W tym miesiącu chciałbym zająć się projektem ustawy, która nie jest może bezpośrednio związana z branżą szkolenia kierowców, ale istotna z punktu widzenia przedsiębiorców przetwarzających dane osobowe. Będzie też o pewnej dosyć osobliwej petycji – zapowiada Radosław Biernat.

1 komentarz do “Październikowy numer „Szkoły Jazdy” już w sprzedaży!”

  1. Pingback: Full Article

Dodaj komentarz