Choroba zwyrodnieniowa stawów prędzej czy później dotknie każdego z nas - to nieuchronny skutek starzenia się organizmu. Możemy jednak odwlec ten stan nieco w czasie. Jak?

  • Stawy to ruchome połączenia między kośćmi, odpowiednio względem siebie dopasowane. Przyczyną większości chorób stawów oraz schorzeń reumatycznych są uszkodzenia chrząstki stawowej.

  • Z biegiem czasu kondycja chrząstek się pogarsza, co wpływa na problemy z funkcjonowaniem stawów.

  • Za taki stan rzeczy obwiniać należy nie tylko starzenie się organizmu ale także brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia czy niezdrową dietę. Dolegliwości bólowe stawów stały się powszechnym problem współczesnej cywilizacji. 


Sygnały ostrzegawcze.

Najczęściej i najwcześniej zmiany zwyrodnieniowe dotykają stawów kolanowych, biodrowych, kręgosłupa oraz rąk i stóp. Sygnały, które powinny Cię zaniepokoić to poranna sztywność, zmniejszony zakres ruchu czy 'strzelanie' i odczucie przeskakiwania podczas poruszania się. Kiedy w grę wchodzą także ból (szczególnie w trakcie lub tuż po ruchu), opuchlizna i zniekształcenie obrysów w obrębie stawu to niewątpliwie należy działać. Jak?

Styl życia. 

To on w dużym stopniu determinuje kondycję stawów. Zarówno praca zawodowa, jak i aktywności, które podejmujemy w czasie wolnym, mogą negatywnie wpływać na nasz układ kostno-stawowy. Zawsze powtarzam, że szkodliwe jest długie siedzenie w jednej pozycji. Stawy nie lubią bezruchu, płyn stawowy nie krąży wtedy swobodnie i nie odżywia właściwie chrząstki. Także duża powtarzalność określonych ruchów oraz przeciążenia tych samych części organizmu mogą doprowadzić do bolesnych zmian.

Osoby pracujące fizycznie lub spędzające wiele godzin za biurkiem czy kierownicą szczególnie powinny wziąć sobie te słowa do serca.

Aktywność fizyczna.

Ruch pobudza produkcję prawidłowej mazi stawowej i poprawia elastyczność stawów. Chcąc zadbać o zdrowe stawy powinieneś więc podejmować regularną, umiarkowaną aktywność fizyczną (np. minimum 20-30 minut ogólnorozwojowych ćwiczeń fizycznych dziennie, poprzedzonych rozgrzewką, wykonywanych 5-7 razy w tygodniu). 
Umiejętnie dobrany trening jest kluczowy - sporty ekstremalne, intensywne treningi pozbawione okresu regeneracji lub brak rozgrzewki to piekło dla naszego aparatu ruchu. Bezpiecznym rozwiązaniem będą ćwiczenia skoncentrowane na konieczności wykonywania płynnych ruchów. Na początek wybierz zatem aqua-aerobic, nordic walking, jazdę na rowerze czy jogę. 

Preferujesz intensywniejszą aktywność fizyczną? Na przeciążone stawy dobrym rozwiązaniem będą ortezy (stabilizatory). Ograniczają one zakres ruchów w nadwyrężonym stawie, pomagając mu dojść do formy. Pamiętaj, że unieruchomienie to chwilowe rozwiązanie, np. na czas treningu. Dobrym wsparciem w minimalizowaniu stanu zapalnego jest krioterapia (krótkotrwałe działanie na organizm temperaturą –170° C) lub - bardzo popularne ostatnio - morsowanie. Często stosuje się również magnetoterapię, jonoforezę, kąpiele solankowe i borowinowe oraz naświetlania. Wybór aktywności warto jednak skonsultować ze specjalistą. 
Szymon Janicki felietonista z działu Język angielski dla instruktorów
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0