Otwarto stację tankowania wodoru

Robi się światowo i nowocześnie. Stacja tankowania wodoru dla samochodów i autobusów została otwarta w Warszawie, na Ursynowie.

To pierwszy krok na drodze do budowy sieci w pełni samoobsługowych stacji tankowania wodoru. Obiekty będą w znaczącym stopniu samowystarczalne energetycznie, pierwsza stacja wyposażona została w panele słoneczne o mocy 19 kW, a nadwyżki prądu magazynowane będą w powerbankach o pojemności 60 kW. Tankowanie na stacji odbywa się dokładnie w taki sam sposób, jak na stacji tankowania paliw tradycyjnych: mamy dystrybutor i pistolet, naciskamy przycisk i po chwili pojazd zatankowany jest do pełna, co pozwala przejechać dystans około 600 km. Zwróćmy uwagę na to, że w Świdniku powstaje pierwsza w Polsce fabryka autobusów o napędzie wodorowym: NesoBus. Ich jazdy testowe odbyły się już w kilku polskich miastach. Czas ładowania NesoBusa to 15 minut, jego zasięg wynosi około 450 km.