Od momentu, gdy zaczęły funkcjonować, minęło już dwadzieścia lat. Spora część wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego ma już za sobą jubileuszowe obchody.

W Kielcach obchody dwudziestolecia funkcjonowania WORD-u odbyły się 4 czerwca w Wojewódzkim Domu Kultury.
– Przez ten czas przeprowadziliśmy 900 tys. egzaminów praktycznych i około 600 tys. teoretycznych na wszystkie kategorie prawa jazdy – mówił dyrektor kieleckiego WORD-u Czesław Dawid. – Zdawalność egzaminu praktycznego utrzymuje się na poziomie 30 proc., co oznacza, że przez te dwadzieścia lat 300 tys. mieszkańców regionu uzyskało prawo jazdy i porusza się po drogach.

Egzamin powinien być trudny

Jak dodał Dawid, przez dwadzieścia lat bardzo mocno zmienił się sposób egzaminowania kandydatów na kierowców.
– Kiedyś były testy wielokrotnego wyboru na papierowych arkuszach, dziś kursanci przed ekranami monitorów komputerowych muszą w krótkim czasie rozpatrywać realne sytuacje i dokonać właściwego wyboru. Praktyczna część egzaminu odbywa się głównie w mieście. My, jako organ egzaminujący, musimy mieć pewność, że świeży kierowca nikomu nie zrobi krzywdy na drodze – zaznaczył Czesław Dawid.

W Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu również 4 czerwca świętowali pracownicy pięciu wielkopolskich WORD-ów. To ośrodki ze stolicy Wielkopolski, Kalisza, Leszna, Poznania i Piły. Gala została zorganizowana przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.
– Wiem, że nie wszyscy się ze mną zgadzają w tej kwestii, ale uważam, że egzamin na prawo jazdy powinien być trudny. To próg, przez który mogą przejść tylko osoby mające określone umiejętności i kwalifikacje. To dla naszego wspólnego dobra. I dla naszego bezpieczeństwa – powiedział podczas gali wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak.

Rocznicową galę w Poznaniu uświetnił koncert w wykonaniu solistów i Orkiestry Kameralnej Teatru Wielkiego.

WORD z sukcesami i nową filią

Nowosądecki MORD swoją uroczystość zaplanował na 12 czerwca. Wspominano podczas niej początki działalności ośrodka, a także nagrodzono osoby związane z tą instytucją samorządową. Niecały miesiąc wcześniej, bo 16 maja, świętowały WORD-y z Dolnego Śląska. W uroczystości wziął udział m.in. marszałek województwa dolnośląskiego, Cezary Przybylski. Z tej okazji na swoim profilu facebookowym udostępnił post, z którego dowiadujemy się o planach otwarcia nowej filii jeleniogórskiego ośrodka.

„Pragnę podziękować wszystkim pracownikom tych jednostek Samorządu Województwa Dolnośląskiego za wkład w bezpieczeństwo na dolnośląskich drogach. To dzięki Państwa pracy osoby, które rozpoczynają swoją drogę za kołem kierownicy, mogą pewnie usiąść na fotelu kierowcy. Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego to nie tylko szkolenie kierowców, ale także edukacja najmłodszych. Dzięki nim wzrasta bezpieczeństwo dzieci, które jako piesi również korzystają z dróg.

Dzisiejsza uroczystość nie bez przyczyny odbyła się w Jeleniej Górze. Tutejszy WORD należy do najlepszych w kraju. Ponadto podczas posiedzenia Zarządu Województwa Dolnośląskiego przyjęliśmy uchwałę dotyczącą utworzenia nowego oddziału WORD-u w Miliczu. Jednostka ta będzie filią jeleniogórskiego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego” – czytamy w poście Przybylskiego.

Jeszcze wcześniej jubileusz dwudziestolecia funkcjonowania obchodziły WORD-y w Rzeszowie (pisaliśmy o tym na łamach czerwcowego numeru „Szkoły Jazdy” oraz serwisu www.szkola-jazdy.pl) oraz Elblągu.
– Nasza misja od 1998 roku jest niezmienna: egzaminujemy kandydatów na kierowców na wszystkie kategorie prawa jazdy. To statutowe działanie wymagało w ciągu dwudziestu lat działania ośrodka zatrudnienia średnio ok. 35 osób, które przygotowały i przeprowadziły w tym czasie 730 tysięcy egzaminów – mówił podczas uroczystości Marek Fabiański, dyrektor WORD-u w Elblągu, cytowany przez „Dziennik Elbląski”. – Biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców naszego miasta można powiedzieć, że każdy elblążanin odwiedzał nasz ośrodek około pięciu razy.

Jakub Ziębka
Krzysztof Ledzion felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0