Opolszczyzna: Gdy niepełnosprawny chce zrobić prawo jazdy

kobieta otrzymująca kluczyki do samochodu

W Opolu nie ma ani jednej szkoły jazdy, która kształciłaby niepełnosprawnych. Można za to bez problemu zdać egzamin w opolskim Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

WPolsce wciąż brakuje szkół, które kształciłyby niepełnosprawnych kierowców. Powód? To bardzo kosztowne i pracochłonne. Mimo to większość osób może wymarzone prawo zdobyć choćby w Gliwicach czy Krakowie.

– Sam kurs trwa tyle samo co dla zdrowych osób. Różni się jednak samą pracą z kursantem – mówi Małgorzata Mandryk, szefowa Babskiej Szkoły Jazdy w Gliwicach, jednej z nielicznych Polsce południowej szkół przygotowującej do egzaminu osoby niepełnosprawne.

Małgorzata Mandryk podkreśla jednak, że nie każdy niepełnosprawny będzie w stanie prowadzić samochód. – Powodem może być na przykład niewystarczająca siła fizyczna. Decydując się na kurs trzeba mierzyć siły na zamiary, bo droga nie wybacza. Tutaj nikt nie ma taryfy ulgowej.

Ci, którzy nie podołają kursowi na prawo jazdy mogą nauczyć się jazdy na trójkołowych pojazdach elektrycznych. Aby je prowadzić wystarczy mieć kartę motorowerową. Większość szkół, przygotowujących do egzaminu także uczy zasad poruszania się takimi pojazdami w ruchu drogowym.

Koszt kursu dla osoby niepełnosprawnej jest średnio o 50 procent wyższy niż zdrowej. Egzamin można odbyć w dowolnym ośrodku egzaminacyjnym.

– Także u nas. Jesteśmy otwarci – mówi Włodzimierz Twardoń, z-ca dyrektora w Wojewódzkim Ośrodku ruchu Drogowego w Opolu. – Zainteresowanie nie jest zbyt duże, bo kursanci wolą zdawać tam gdzie się uczyli, czyli np. na Śląsku – dodaje.

Najbliższe szkoły jazdy specjalizujące się w nauce osób niepełnosparwnych:

– Babska Szkoła Prawa Jazdy Małgorzata Mandryk

ul. Chudoby 2/3

Gliwice

tel: 32 30-09-232

tel. kom.: 501 63 59 53

– Ośrodek Szkolenia Kierowców „Krzysztof”

ul.Michałkowicka 28

Siemianowice Śląskie

tel. 0-505-90-90-22

gg. 1681194

– Bezstresowe Szkolenie Kierowców LUZ

ul. Marii Skłodowskiej 8

Kraków

tel. 012 632 22 60

 

 

1 komentarz do “Opolszczyzna: Gdy niepełnosprawny chce zrobić prawo jazdy”

  1. Pingback: https://www.heraldnet.com/reviews/phenq-reviews-is-it-legit-update/

Dodaj komentarz