Ograniczniki prędkości w nowych samochodach od 2022 roku? Jutro (21 lutego) okaże się czy będą obowiązkowym elementem wyposażenia.

W ten czwartek, w Parlamencie Europejskim, Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów zadecyduje za pomocą głosowania o obowiązkowym wyposażeniu dla aut opuszczających salony samochodowe. Nowe rozwiązania technologiczne mają za zadanie poprawić bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Jednym z rozwiązań jakie chce wprowadzić komisja jest ISA (inteligentny tempomat). Według projektu ISA może zmniejszyć liczbę ofiar śmiertelnych nawet o 20%.

Intelligent Speed Assistance (ISA) jest już montowany w niektórych markach samochodów. Dzięki modułowi GPS komputer ustala jaka maksymalnie dozwolona prędkość obowiązuje na drodze po której właśnie jedziemy. Gdy zaczynamy przekraczać prędkość to system daje nam ostrzeżenie dźwiękowe oraz graficzne. W przypadku braku reakcji kierowcy na dane ostrzeżenie system sam przyhamuje auto. Jeżeli ktoś będzie chciał przekroczyć maksymalnie dozwoloną prędkość to będzie mógł to zrobić dosłownie na kilka sekund.

Niewielkim problemem będzie wyprzedzanie np. ciężarówki na drodze szybkiego ruchu. Tutaj także przewidziano rozwiązanie – w momencie kiedy kierowca rozpocznie manewr wyprzedzania – zwiększy znacznie prędkość powyżej dozwolonej, a system da mu ostrzeżenie to ten będzie mógł go czasowo dezaktywować aby dokończyć wyprzedzanie. Jeżeli jednak po krótszej chwili kierowca w dalszym ciągu będzie pędził to dostanie kolejne ostrzeżenie od systemu. Kiedy kierowca wróci do jazdy zgodnej z maksymalnie dozwoloną prędkością to system wznowi automatycznie działanie w trybie normalnym.

Nie od dziś wiadomo, że nadmierna prędkość to główna przyczyna wszystkich wypadków na drogach. System ISA w jakimś stopniu powinien to zmienić.

  • Jeżeli większość głosów będzie ,,za” to po 2022 roku każde nowe auto opuszczające fabrykę będzie musiało być wyposażone w ISA.

10km/h mniej ratuje życie, a prędkość zabija. Jak pokazała sytuacja we Francji, w 2018 roku nastąpił spadek liczby ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych o 5,5%. Wszystko przez obniżenie maksymalnej dozwolonej prędkości poza obszarami zabudowanymi z 90 do 80km/h.

Albin Sieczkowski, bloger motoryzacyjny.

Wasze komentarze (4)

  1. Myślę, że wszystkich należałoby się umieścić w więzieniu dla ich bezpieczeństwa, bo inaczej mogą sobie zrobić krzywdę, świat jest przecież taki niebezpieczny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now Button
  • Brak produktów w koszyku.