Ogólnopolska kampania policyjna „Rowerem bezpiecznie do celu”

dzieci jeżdżące na rowerach

Ogłoszenie wyników Konkursów MSWiA: „Budujemy Miasteczka Ruchu Drogowego” oraz „Bezpieczeństwo Imprez Sportowych”

W ramach realizacji rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań pn. „Razem bezpieczniej”, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komenda Główna Policji, w bieżącym roku planuje kontynuować ogólnopolską kampanię profilaktyczną pn. „Rowerem bezpiecznie do celu”. Inauguracja tej akcji będzie miała miejsce 30 maja 2010 roku w Centrum Olimpijskim PKOl, w którym organizatorzy (MSWiA i Biuro Ruchu Drogowego KGP) przewidują zorganizowanie konferencji z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Dodatkowo, w celu zwiększenia atrakcyjności całości przedsięwzięcia zaplanowano, cieszący się dużym zainteresowaniem w roku ubiegłym, przejazd ulicami Warszawy na rowerach, spod siedziby Centrum Polskiego Komitetu Olimpijskiego do Parku Agrykola, na terenie którego planowany jest piknik rodzinny pn. „Warszawa Dzieciom” w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka. W przejeździe udział wezmą zaproszeni na Konferencję goście, mieszkańcy Warszawy, przedstawiciele organizacji promujących bezpieczną jazdę na rowerze. MSWiA, w trakcie trwania imprezy zamierza zorganizować mobilne miasteczko ruchu drogowego, egzaminy na kartę rowerową, konkursy, turnieje oraz pokazy sprzętu wykorzystywanego w codziennej służbie przez nadzorowane formacje – Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną. Służby resortu spraw wewnętrznych i administracji będą kontynuowały działania profilaktyczne. Rodzice z dziećmi odwiedzą mobilne Miasteczko Ruchu Drogowego, obsługiwane przez policjantów Biura Ruchu Drogowego KGP oraz Wydziału Ruchu Drogowego KSP, w którym dzieci będą mogły sprawdzić swoje umiejętności z zakresu wiedzy prawa o ruchu drogowym i zdać egzamin na kartę rowerową. Przeprowadzone zostaną także liczne konkursy z udziałem dzieci jak i dorosłych z zakresu profilaktyki ruchu drogowego. Uczestnicy otrzymają nagrody w postaci odblaskowych kamizelek, opasek i innych tego typu akcesoriów. Dzieci i rodzice sprawdzą, jak powinno wyglądać obowiązkowe wyposażenie rowerów.

Natomiast wiodącym założeniem kampanii „Rowerem bezpiecznie do celu”, jest promowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym rowerzystów, a w szczególności dzieci i młodzieży. Biorąc pod uwagę nasilenie w okresie wiosenno-letnim negatywnych zjawisk związanych z pojawieniem się na drogach rowerzystów, Kampania przeprowadzona zostanie na terenie całego kraju od czerwca do sierpnia. W perspektywie oddziaływanie edukacyjne kampanii przyczynić się ma do podniesienia świadomości rowerzystów na temat zagrożeń, z którymi spotkają się na drogach oraz wyrobienia nawyku poszanowania przepisów prawa o ruchu drogowym.

Działania policyjne będą polegały m.in. na nasileniu kontroli kierujących pojazdami silnikowymi, którzy nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego w stosunku do rowerzystów, egzekwowaniu przestrzegania przepisów ruchu drogowego przez osoby kierujące rowerami ze zwróceniem szczególnej uwagi na stan techniczny pojazdów i ich obowiązkowe wyposażenie, nasileniu kontroli drogowych w zakresie posiadania karty rowerowej przez dzieci i młodzież, jak również obowiązku zapewnienia opieki dzieciom poniżej 7 roku życia, które korzystają z drogi publicznej.

 

Instytucie partnerskie:

 

Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Miasto Stołeczne Warszawa, Instytut Transportu Samochodowego, Państwowa Straż Pożarna, Straż Graniczna, Komenda Główna Policji, Komenda Stołeczna Policji, Straż Miejska, Polski Czerwony Krzyż, Fundacja Krzysztofa Hołowczyca – „Kierowca bezpieczny”, Mazovia MTB Maraton – Stowarzyszenie „Zielony Szlak”, Stołeczna Estrada, PKOl., Bank BGŻ, Arkus&Romet.

 

Patroni medialni:

Radio Eska, Gazeta Wyborcza, Dziennik Metro, Magazyn 13, Witch, Portal Gazeta.warszawa.pl. Czasdzieci.pl, TVN Warszawa

 

 

WYKAZ

POKAZóW i ATRAKCJI

PREZENTOWANYCH PODCZAS DZIAŁAŃ m.in. Z ZAKRESU BRD PRZEZ ADMINISTRACJĘ RZĄDOWA ORAZ PARTNERóW

30.05.2010 r.

 

Biuro Ruchu Drogowego KGP przy współudziale Wydziału Ruchu Drogowego KSP

 

– egzaminy na kartę rowerową,

– konkursy rysunkowe i konkursy z przepisów prawa o ruchu drogowym,

– motocykle policyjne,

– rowerowy tor przeszkód, który zapewni Automobilklub Polski. Przeszkody będą usytuowane przy miasteczku ruchu drogowego.

 

Straż Graniczna

• 2 pojazdy służbowe (terenowy, osobowy)

• 1 Quad

stoisko z namiotem wystawienniczym, na którym będzie prezentowane:

– umundurowanie specjalistyczne

– wystawa broni służbowej

– pokaz tresury psa służbowego

– mini strzelnica

 

Państwowa Straż Pożarna

 

• psy służbowe do działań poszukiwawczo – ratowniczych (te co były m.in. na Haiti),

• pokazy ratownictwa technicznego

• pojazdy typu: kład (z możliwością przejazdu ze strażakiem)

 

ITS – Instytutu Transportu Samochodowego

 

POKAZY

 

– Symulator zderzeń – znaczenie pasów bezpieczeństwa zapinanych w pojeździe przy zderzeniu

– Symulator dachowania – znaczenie pasów bezpieczeństwa zapinanych w pojeździe przy dachowaniu

– Zabezpieczenie dzieci w pojeździe w trakcie jazdy

– Widoczność na drodze

– Kaski ochronne dla rowerzystów, snowboardzistów, narciarzy, wrotkarzy i motocyklistów

 

Ministerstwo Infrastruktury – Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

 

Sekretariat KRBRD, w trakcie Pikniku będzie promować modę na odblaski i głównie bezpieczne poruszanie się na rowerze, demonstrując i dystrybuując kaski rowerowe wyposażone w dodatkowe elementy odblaskowe. Poza tym najmłodsi, którzy będą przystępowali do zdawania na kartę rowerową i wyróżnieni, którzy poradzą sobie na torze przeszkód- zostaną wyposażeni

w pakiety bezpiecznego rowerzysty (np. plecaczki odblaskowe, kaski rowerowe opaski, materiały dydaktyczne, takie jak kodeksy młodego rowerzysty, naklejki; dla dorosłych podręczniki dot. „zarządzania” prędkością i manual dot. prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu.

 

Ministerstwo Sportu i Turystyki

 

– ergometr wioślarski dostępny dla uczestników pikniku

– promocja konkursu 7 Cudów Natury – Mazury

– konkursy plastyczne dla dzieci z nagrodami

– wystawa ze zdjęciami stadionów – gospodarzy EURO 2012

 

Mazovia MTB Maraton

 

reprezentując największy cykl maratonów rowerowych w Polsce zapewni zabezpieczenie bezpłatnego serwisu, zamknięcie kolumny przejazdu pikapem oraz pomoc osobom które podczas przejazdu będą miały problemy z rowerem na całej imprezie, Pan Cezary Zamana, na Agrykoli, będzie służył doradztwem, co zrobić by wystartować w maratonie rowerowym, jaki kupić rower, jak dobrać rozmiar ramy, jaka odzież jest najwłaściwsza, na czym polega dobranie dobrego kasku

gdzie znajdują się ciekawe tereny na rower terenowy w Warszawie i jej okolicach

 

Fundacja „Kierowca Bezpieczny”

 

– Symulator Bezpiecznej Jazdy

 

Polski Czerwony Krzyż

 

– Polski Czerwony Krzyż zapozna młodych widzów z zasadami udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej

 

Arkus&Romet – rowerowy show

 

¬ Pokaz Krystiana Herby „Rowerowy show”

 

Bank BGŻ

 

– Przekaże 1000 szt. elementów odblaskowych dla uczestników peletonu rowerowego oraz kaski rowerowe-nagrody dla dzieci w konkursach

 

Komenda Stołeczna Policji

 

¬ Każdy rowerzysta, który będzie miał przy sobie dowód zakupu roweru, ewent. dowód tożsamości, będzie mógł bezpłatnie na miejscu oznakować rower w ramach akcji Komendy Stołecznej Policji „Oznakuj swój rower”.

 

 

5 komentarzy do “Ogólnopolska kampania policyjna „Rowerem bezpiecznie do celu””

  1. Pingback: waydoo flyer one problems​

  2. Pingback: devops consulting

  3. Pingback: พรมรถยนต์

  4. Pingback: LSM99 สมัครบาคาร่า

  5. Pingback: รับทำ SEO

Dodaj komentarz