Ogłoszenie wyników Konkursów MSWiA: „Budujemy Miasteczka Ruchu Drogowego” oraz „Bezpieczeństwo Imprez Sportowych”


W ramach realizacji rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań pn. „Razem bezpieczniej”, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komenda Główna Policji, w bieżącym roku planuje kontynuować ogólnopolską kampanię profilaktyczną pn. „Rowerem bezpiecznie do celu”. Inauguracja tej akcji będzie miała miejsce 30 maja 2010 roku w Centrum Olimpijskim PKOl, w którym organizatorzy (MSWiA i Biuro Ruchu Drogowego KGP) przewidują zorganizowanie konferencji z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego.


Dodatkowo, w celu zwiększenia atrakcyjności całości przedsięwzięcia zaplanowano, cieszący się dużym zainteresowaniem w roku ubiegłym, przejazd ulicami Warszawy na rowerach, spod siedziby Centrum Polskiego Komitetu Olimpijskiego do Parku Agrykola, na terenie którego planowany jest piknik rodzinny pn. „Warszawa Dzieciom” w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka. W przejeździe udział wezmą zaproszeni na Konferencję goście, mieszkańcy Warszawy, przedstawiciele organizacji promujących bezpieczną jazdę na rowerze. MSWiA, w trakcie trwania imprezy zamierza zorganizować mobilne miasteczko ruchu drogowego, egzaminy na kartę rowerową, konkursy, turnieje oraz pokazy sprzętu wykorzystywanego w codziennej służbie przez nadzorowane formacje - Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną. Służby resortu spraw wewnętrznych i administracji będą kontynuowały działania profilaktyczne. Rodzice z dziećmi odwiedzą mobilne Miasteczko Ruchu Drogowego, obsługiwane przez policjantów Biura Ruchu Drogowego KGP oraz Wydziału Ruchu Drogowego KSP, w którym dzieci będą mogły sprawdzić swoje umiejętności z zakresu wiedzy prawa o ruchu drogowym i zdać egzamin na kartę rowerową. Przeprowadzone zostaną także liczne konkursy z udziałem dzieci jak i dorosłych z zakresu profilaktyki ruchu drogowego. Uczestnicy otrzymają nagrody w postaci odblaskowych kamizelek, opasek i innych tego typu akcesoriów. Dzieci i rodzice sprawdzą, jak powinno wyglądać obowiązkowe wyposażenie rowerów.


Natomiast wiodącym założeniem kampanii "Rowerem bezpiecznie do celu", jest promowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym rowerzystów, a w szczególności dzieci i młodzieży. Biorąc pod uwagę nasilenie w okresie wiosenno-letnim negatywnych zjawisk związanych z pojawieniem się na drogach rowerzystów, Kampania przeprowadzona zostanie na terenie całego kraju od czerwca do sierpnia. W perspektywie oddziaływanie edukacyjne kampanii przyczynić się ma do podniesienia świadomości rowerzystów na temat zagrożeń, z którymi spotkają się na drogach oraz wyrobienia nawyku poszanowania przepisów prawa o ruchu drogowym.


Działania policyjne będą polegały m.in. na nasileniu kontroli kierujących pojazdami silnikowymi, którzy nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego w stosunku do rowerzystów, egzekwowaniu przestrzegania przepisów ruchu drogowego przez osoby kierujące rowerami ze zwróceniem szczególnej uwagi na stan techniczny pojazdów i ich obowiązkowe wyposażenie, nasileniu kontroli drogowych w zakresie posiadania karty rowerowej przez dzieci i młodzież, jak również obowiązku zapewnienia opieki dzieciom poniżej 7 roku życia, które korzystają z drogi publicznej.


 


Instytucie partnerskie:


 


Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Miasto Stołeczne Warszawa, Instytut Transportu Samochodowego, Państwowa Straż Pożarna, Straż Graniczna, Komenda Główna Policji, Komenda Stołeczna Policji, Straż Miejska, Polski Czerwony Krzyż, Fundacja Krzysztofa Hołowczyca - „Kierowca bezpieczny”, Mazovia MTB Maraton - Stowarzyszenie „Zielony Szlak”, Stołeczna Estrada, PKOl., Bank BGŻ, Arkus&Romet.


 


Patroni medialni:


Radio Eska, Gazeta Wyborcza, Dziennik Metro, Magazyn 13, Witch, Portal Gazeta.warszawa.pl. Czasdzieci.pl, TVN Warszawa


 


 


WYKAZ


POKAZóW i ATRAKCJI


PREZENTOWANYCH PODCZAS DZIAŁAŃ m.in. Z ZAKRESU BRD PRZEZ ADMINISTRACJĘ RZĄDOWA ORAZ PARTNERóW


30.05.2010 r.


 


Biuro Ruchu Drogowego KGP przy współudziale Wydziału Ruchu Drogowego KSP


 


- egzaminy na kartę rowerową,


- konkursy rysunkowe i konkursy z przepisów prawa o ruchu drogowym,


- motocykle policyjne,


- rowerowy tor przeszkód, który zapewni Automobilklub Polski. Przeszkody będą usytuowane przy miasteczku ruchu drogowego.


 


Straż Graniczna


• 2 pojazdy służbowe (terenowy, osobowy)


• 1 Quad


stoisko z namiotem wystawienniczym, na którym będzie prezentowane:


- umundurowanie specjalistyczne


- wystawa broni służbowej


- pokaz tresury psa służbowego


- mini strzelnica


 


Państwowa Straż Pożarna


 


• psy służbowe do działań poszukiwawczo - ratowniczych (te co były m.in. na Haiti),


• pokazy ratownictwa technicznego


• pojazdy typu: kład (z możliwością przejazdu ze strażakiem)


 


ITS - Instytutu Transportu Samochodowego


 


POKAZY


 


- Symulator zderzeń - znaczenie pasów bezpieczeństwa zapinanych w pojeździe przy zderzeniu


- Symulator dachowania - znaczenie pasów bezpieczeństwa zapinanych w pojeździe przy dachowaniu


- Zabezpieczenie dzieci w pojeździe w trakcie jazdy


- Widoczność na drodze


- Kaski ochronne dla rowerzystów, snowboardzistów, narciarzy, wrotkarzy i motocyklistów


 


Ministerstwo Infrastruktury - Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego


 


Sekretariat KRBRD, w trakcie Pikniku będzie promować modę na odblaski i głównie bezpieczne poruszanie się na rowerze, demonstrując i dystrybuując kaski rowerowe wyposażone w dodatkowe elementy odblaskowe. Poza tym najmłodsi, którzy będą przystępowali do zdawania na kartę rowerową i wyróżnieni, którzy poradzą sobie na torze przeszkód- zostaną wyposażeni


w pakiety bezpiecznego rowerzysty (np. plecaczki odblaskowe, kaski rowerowe opaski, materiały dydaktyczne, takie jak kodeksy młodego rowerzysty, naklejki; dla dorosłych podręczniki dot. „zarządzania” prędkością i manual dot. prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu.


 


Ministerstwo Sportu i Turystyki


 


- ergometr wioślarski dostępny dla uczestników pikniku


- promocja konkursu 7 Cudów Natury - Mazury


- konkursy plastyczne dla dzieci z nagrodami


- wystawa ze zdjęciami stadionów - gospodarzy EURO 2012


 


Mazovia MTB Maraton


 


reprezentując największy cykl maratonów rowerowych w Polsce zapewni zabezpieczenie bezpłatnego serwisu, zamknięcie kolumny przejazdu pikapem oraz pomoc osobom które podczas przejazdu będą miały problemy z rowerem na całej imprezie, Pan Cezary Zamana, na Agrykoli, będzie służył doradztwem, co zrobić by wystartować w maratonie rowerowym, jaki kupić rower, jak dobrać rozmiar ramy, jaka odzież jest najwłaściwsza, na czym polega dobranie dobrego kasku


gdzie znajdują się ciekawe tereny na rower terenowy w Warszawie i jej okolicach


 


Fundacja "Kierowca Bezpieczny"


 


- Symulator Bezpiecznej Jazdy


 


Polski Czerwony Krzyż


 


- Polski Czerwony Krzyż zapozna młodych widzów z zasadami udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej


 


Arkus&Romet - rowerowy show


 


¬ Pokaz Krystiana Herby „Rowerowy show”


 


Bank BGŻ


 


- Przekaże 1000 szt. elementów odblaskowych dla uczestników peletonu rowerowego oraz kaski rowerowe-nagrody dla dzieci w konkursach


 


Komenda Stołeczna Policji


 


¬ Każdy rowerzysta, który będzie miał przy sobie dowód zakupu roweru, ewent. dowód tożsamości, będzie mógł bezpłatnie na miejscu oznakować rower w ramach akcji Komendy Stołecznej Policji „Oznakuj swój rower”.


 


 

redaktor felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0