Od 11 lipca 2019 wchodzą w życie nowe przepisy nowelizacji ustawy popularnego ,,kodeksu drogowego", czyli ustawy Prawo o ruchu drogowym. Dostępna będzie nowa forma czasowej rejestracji pojazdów, czyli profesjonalna rejestracja pojazdów. fot. MI

  • Nowe tablice rejestracyjne będą posiadać obwód oraz litery i cyfry w zielonym kolorze,

  • Profesjonalny dowód rejestracyjny będzie wydawany przez starostów,

  • Uprawnione osoby poza producentami pojazdów będą mogły posiadać maksymalnie 100 blankietów,

  • Koszt decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdu to 100zł,

  • Koszt blankietu profesjonalnego dowodu rejestracyjnego to 10zł.


Profesjonalna rejestracja pojazdów będzie dostępna tylko dla podmiotów zajmujących się handlem samochodami. Chodzi o to, aby móc w legalny sposób przeprowadzać jazdy próbne po drogach publicznych. Dzięki profesjonalnej rejestracji pojazdów sprzedawca będzie mógł przeprowadzić jazdę testową autem niezarejestrowanym wcześniej w Polsce lub poza granicą naszego kraju i to bez rejestracji pojazdu w urzędzie.

Profesjonalny dowód rejestracyjny będzie ważny zaledwie 30 dni od daty wypełnienia chyba, że zostanie wydany na podstawie wniosku jednostki badawczej producenta - wówczas jego ważność wydłuży się do 6 miesięcy - termin będzie dłuższy z uwagi na fakt iż wszelkie procedury i badania homologacyjne trwają znacznie dłużej niż miesiąc.

W terminie 30 dni od wygaśnięcia albo cofnięcia decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdu, właściciel będzie musiał zwrócić do urzędu tablice rejestracyjne, blankiet oraz oczywiście dowód. Jeżeli tego nie zrobi to może otrzymać grzywnę. Udostępnianie profesjonalnych tablic innej firmie także będzie podlegało karze grzywny.

Kto będzie mógł prowadzić pojazd z zielonymi tablicami?

Pojazd posiadający profesjonalne tablice będzie mógł prowadzić zarówno sprzedawca jak potencjalny klient, ale zawsze w obecności sprzedawcy.

Albin Sieczkowski, bloger motoryzacyjny

 
Albin Sieczkowski felietonista z działu Felietony
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0