1 lipca 2019, weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Infrastruktury (tutaj dostępny dokument) dotyczące głównie zmian w egzaminach na prawo jazdy. Jeszcze do końca roku WORDy mają czas aby zmiany wprowadzić w życie. Według wyliczeń, w skali kraju będzie trzeba zatrudnić 150 egzaminatorów aby utrzymać okres oczekiwania na egzamin na obecnym poziomie. Poza tym, od dzisiaj wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące kierowców, którzy stracili prawo jazdy za zebranie  zbyt dużej ilości punktów karnych.

  • Jeżeli kierowca przekroczony dopuszczalny limit punktów karnych ma tylko jedną szansę, aby odzyskać utracone prawo jazdy - zdać egzamin kontrolny za pierwszym razem.

  • Zgodnie z nowymi przepisami egzaminator będzie mógł dziennie przeprowadzić tylko 9 egzaminów (1/h).


Limit egzaminów ma usprawnić całą procedurę ubiegania się o prawo jazdy. Kursant będzie znał dokładną godzinę rozpoczęcia egzaminu znacznie wcześniej. Sprecyzowany czas to mniejszy stres dla osoby zdającej. Kursant musi pamiętać, że maksymalnie może się spóźnić ,,studenckie" 15 minut.

  • Nowe przepisy ukrócą oblewanie ,,na siłę" kursantów i ,,kasowanie" całej kwoty za egzamin w praktyce za kilkanaście, czasem nawet kilka minut. Inne, nowe podejście do egzaminów to zmierzanie do jakości a nie ilości.


Od dziś kierowca, który przekroczy dopuszczalny limit 24 punktów karnych nie traci uprawnień od razu. Ratuje go jeszcze wezwanie na egzamin kontrolny od starosty. Musi w określonym terminie stawić się do WORDu i umówić się na egzamin. Egzamin jest identyczny jak dla nowych kandydatów na kierowców. Składa się  z części teoretycznej jak i praktycznej. Jeżeli kierowca go zda,  zachowuje prawo jazdy, a jego konto zostaje wyzerowane.

Wezwanie na egzamin kontrolny można otrzymać także wtedy, kiedy policja ma uzasadnione podejrzenia co do umiejętności kierowcy.

  • Kiedy jeszcze egzamin kontrolny? Wszystko zależy od tego na jaki okres sąd zatrzymał nasze uprawnienia do kierowania. Jeżeli zatrzymano nam prawo jazdy na rok lub krócej to odbieramy je po tym terminie w wydziale komunikacji. Jeżeli zakaz obejmuje dłuższy okres niż rok to abyśmy mogli otrzymać nasze prawo jazdy z powrotem to musimy zdać egzamin kontrolny.


Albin Sieczkowski, bloger motoryzacyjny
Albin Sieczkowski felietonista z działu Felietony
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0