Od dziś nowy wygląd prawa jazdy – kierowcy zaoszczędzą!

Nowe prawo jazdy bez adresu zapewnia większą prywatność. foto Ministerstwo Infrastruktury

Każde nowe prawo jazdy wydane od 4 marca 2019 roku nie będzie już zawierać adresu zamieszkania posiadacza. Nie będzie zatem konieczności wymiany dokumentu w przypadku zmiany miejsca zamieszkania lub administracyjnej zmiany nazwy ulicy.

Kierowcy zaoszczędzą 100,50 zł – tyle bowiem wynosi wymiana prawa jazdy. Do tej kwoty należałoby jeszcze dodać koszt wyrobienia fotografii.

Aktualnie wydane prawa jazdy pozostają ważne do wskazanego na nich terminu ważności. Nie ma potrzeby wymieniać dokumentów, nawet w przypadku zmiany umieszczonego na nich adresu zamieszkania.

Rozporządzenie MI z dnia 25 lutego br. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami dostępne jest tutaj.

Należy pamiętać, że póki co prawo jazdy trzeba wozić zawsze ze sobą, a za jego brak w przypadku kontroli grozi mandat 50zł. Dzięki systemowi CEPiK nie musimy jednak mieć zawsze przy sobie, nawet podczas kontroli drogowej dowodu rejestracyjnego pojazdu i potwierdzenia ubezpieczenia OC.

Albin Sieczkowski, bloger motoryzacyjny.

Wasze komentarze (0)

Dodaj komentarz

Call Now Button
  • Brak produktów w koszyku.