Od 1 stycznia 2020 mundurowi będą sprawdzać stan licznika

Nowy rok to rozpoczęcie kolejnej bitwy z nieuczciwymi sprzedawcami samochodów.

  • Funkcjonariusze Policji podczas kontroli policyjnej będą mogli zajrzeć do kabiny aby odczytać wskazanie licznika
  • Zgodnie z nowymi przepisami, od 01.01.2020 funkcjonariusze podczas kontroli będą sprawdzać przebieg auta, a odczytaną wartość będą wprowadzać do CEP.
  • Pojazdy świeżo sprowadzone, które nie zostały jeszcze zarejestrowane czeka to samo podczas kontroli – policjanci będą odczytywać przebieg, ale także VIN danego pojazdu.

Nowe wytyczne dla policji to odpowiedź na rosnące zjawisko cofania liczników, które tyczy się prawie wszystkich aut importowanych.

Od 25 maja 2019 roku cofanie licznika w aucie to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Kontrola stanu licznika nie tylko przez funkcjonariuszy policji ale także przez pozostałe służby mundurowe uprawnione do kontroli kierowców ma utrudnić handel aut z cofniętymi licznikami.

Być może walka z autami importowanymi będzie trudniejsza bowiem tam często dochodzi do cofania licznika tuż po przekroczeniu granicy zanim auto trafi na stację kontroli pojazdów. Jeśli chodzi jednak o auta krajowe to z pewnością kupujący będą mogli się czuć ciut pewniej przy zakupie.

Albin Sieczkowski, bloger motoryzacyjny