Fakty OSK 05.05.2021-OC w dół

Ubezpieczenia tanieją. Ceny idą w dół. Pojawia się pytanie, to stały trend, czy tylko cisza przed burzą?

W pierwszym kwartale 2021 roku odnotowano kolejne spadki cen ubezpieczeń OC. Kolejne, bo ceny kwartał do kwartału spadają. Agencja ubezpieczeniowa Punkta przygotowała raport dotyczący trendu cenowego na rynku ubezpieczeń. Wynika z niego, że w marcu zapłaciliśmy o 4 procent mniej za ubezpieczenie niż kwartał wcześniej. To nie jedyne dobre wieści. W stosunku do marca ubiegłego roku spadki cen wyniosły aż 10 procent. Ceny ubezpieczeń, chociaż spadają, to dalej są mocno zróżnicowane. Kierowcy w województwie pomorskim zapłacą średnio o prawie 150 złotych więcej niż kierowcy z województwa podkarpackiego. Opłaca się mieszkać we Wrocławiu i okolicach – tam korekty wyniosły aż 18 procent. Najmniejsze spadki odnotowano tam, gdzie już było najtaniej, czyli w województwie podkarpackim – tylko 7 procent. Eksperci są zgodni: na ceny wpłynęło ograniczenie mobilności Polaków, które przełożyło się na spadek kolizji i wypadków. To w konsekwencji odbiło się na kondycji finansowej branży ubezpieczeniowej, która w przyszłym roku zacznie liczyć straty. I zapewne zacznie też planować podwyżki…

Źródło danych: dane własne Punkta na podstawie sprzedanych polis w okresie 01.01.2020-31.03.2021