Obowiązkowe ubezpieczenie dla e-hulajnóg?

23 grudnia 2023 roku wejdzie w życie dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie ubezpieczenia OC dla mikropojazdów. Czy obejmie ona również elektryczne hulajnogi?


Choć dyrektywa nie obejmuje ich na razie w swoim zakresie, nie oznacza to, że w najbliższym czasie się to nie zmieni. Niemcy, Francja, Niderlandy i inne państwa już wprowadziły obowiązkowe OC dla mikropojazdów, więc wprowadzenie takiego ubezpieczenia dla e-hulajnóg dyrektywą wiele by już nie zmieniło. W Polsce jest ono dobrowolne. Popularność hulajnóg stale rośnie i  jest szczególnie wysoka w przedziale wiekowym 18-24 lata. Młodzi ludzie coraz częściej sięgają po ekologiczne rozwiązania. Jak twierdzą eksperci, obligatoryjne ubezpieczenie OC dla elektrycznych hulajnóg może przynieść wiele korzyści w przyszłości. Obowiązek jego wykupienia będzie najpewniej leżał po stronie operatora usługi.