W styczniu otwarto drugą już filię Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu. Tym razem w Nysie. Także na początku roku egzaminy praktyczne zaczął przeprowadzać barlinecki oddział terenowy WORD-u w Szczecinie.

Inicjatorem projektu utworzenia oddziału terenowego opolskiego WORD-u w Nysie był tamtejszy samorząd powiatowy. Starostwo mocno zaangażowało się w jego powstanie. Zadbało o plac manewrowy i niezbędne pomieszczenia. Trzeba było jeszcze podjąć działania na poziomie samorządu wojewódzkiego. Dlatego pod koniec września sejmik województwa opolskiego podjął uchwałę wskazującą Nysę jako miasto, w którym mogą być przeprowadzane egzaminy państwowe na prawo jazdy.


Filia w PKS-ie


Zgodę na utworzenie w Nysie oddziału terenowego WORD Opole zarząd województwa wyraził na początku października. Po konsultacjach filię zlokalizowano w bazie PKS przy ul. Piłsudskiego 41. Prace adaptacyjne trwały do końca ubiegłego roku.


Jak mówi dyrektor opolskiego WORD-u, Edward Kinder, w nyskim oddziale kandydaci na kierowców będą zdawali egzaminy teoretyczne i praktyczne na kategorię B, B1 oraz AM. Początkowo oddział ma być czynny we wtorki i czwartki. Prognozuje się, że w ciągu dnia przeprowadzanych będzie około dwudziestu egzaminów teoretycznych oraz 25 egzaminów praktycznych.


- W budynku przy placu manewrowym jest sala komputerowa na pięć stanowisk, gdzie zdaje się egzamin teoretyczny - mówi Kinder.


Podczas oficjalnego otwarcia miejsca egzaminowania w Nysie członek zarządu województwa opolskiego Szymon Ogłaza podkreślał, że istotą powołania tego oddziału jest ułatwienie mieszkańcom miasta oraz okolicznych miejscowości i powiatów zdawania egzaminów na prawo jazdy.


- Nie będą musieli jeździć do Opola, będą to robić na znanym sobie terenie. Mam nadzieję, że to spowoduje, że zdawalność egzaminów w Nysie będzie wysoka - mówił Ogłaza.


Z kolei Antoni Konopka, inny członek zarządu województwa opolskiego, zwracał uwagę na to, że powstanie nyskiego oddziału WORD-u w Opolu to wyjście naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców powiatu nyskiego.


- To także dobry przykład współpracy samorządów różnego szczebla - stwierdził Konopka.


Nysa jest drugim oddziałem terenowym WORD-u w Opolu. Pierwszy powstał w Kędzierzynie-Koźlu.


Dyrektor liczy na zysk


Z kolei 15 stycznia rozpoczęto egzaminowanie praktyczne na kategorię B w filii szczecińskiego WORD-u w Barlinku. Wcześniej, bo od listopada, przeprowadzane są tam egzaminy teoretyczne. Oddział terenowy szczecińskiego WORD-u w Barlinku mieści się przy ul. Jeziornej 8. Żeby mógł on funkcjonować, trzeba było zaadaptować część budynku po byłym liceum ekonomicznym, wykonać plac manewrowy, drogę dojazdową i wzniesienie egzaminacyjne.


Dzięki otwarciu oddziału terenowego w Barlinku szczeciński WORD będzie egzaminował kandydatów na kierowców, którzy prawdopodobnie udaliby się do Gorzowa, przede wszystkim z powiatów: myśliborskiego, choszczeńskiego i pyrzyckiego. Mimo że leżą one w województwie zachodniopomorskim, najbliższym miejscem egzaminacyjnym dla ich mieszkańców jest stolica województwa lubuskiego.


Mówi się, że WORD w Gorzowie może stracić nawet 20 proc. kandydatów na kierowców rocznie. Konsekwencje to mniejsze wpływy oraz zwolnienia pracowników.


Filia szczecińskiego WORD-u w Barlinku jest pierwszym oddziałem terenowym tego ośrodka i drugim w województwie (w zeszłym roku ZORD w Koszalinie otworzył miejsce egzaminowania w Szczecinku). Ma się samofinansować. Zgodnie z wyliczeniami, jakie przedstawiał dyrektor szczecińskiego WORD-u Cezary Tkaczyk, oddział rocznie ma osiągnąć dochód w wysokości prawie 400 tys. zł.


Jakub Ziębka

felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0