Zarobią je m.in. kierowcy, którzy zaparkują na miejscu dla niepełnosprawnych i rozmawiają przez telefon komórkowy.

Jak tłumaczy MSW, zmiany mają na celu poprawę bezpieczeństwa dzieci, pasażerów oraz pieszych. Propozycje dotyczą wykroczeń, które są najbardziej uciążliwe dla uczestników ruchu drogowego, oraz najczęściej występujących.


- Nowy taryfikator jest reakcją na zmianę zachowań uczestników ruchu drogowego - komentuje Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji. - Kto jeszcze kilkanaście lat temu pomyślał, że z telefonu komórkowego będzie korzystała aż tak duża liczba Polaków?


Jakie zmiany czekają kierowców? Bardziej dotkliwe konsekwencje poniosą kierowcy przyłapani np. na wykroczeniach związanych z przewozem osób (pojawiła się nowa część taryfikatora poświęcona temu zagadnieniu), na prowadzeniu rozmowy przez telefon komórkowy (5 punktów) czy wciskaniu się na przejazd lub skrzyżowanie pomimo braku miejsca do jego opuszczenia (2 albo 4 punkty). Dodano „naruszenie zakazu rozdzielania kolumn pieszych” za 5 punktów. Pojawiły się też nowe pozycje dotyczące przestrzegania znaków. Po wejściu nowego taryfikatora w życie zaparkowanie na miejscu dla inwalidów może obciążyć nasze konto 5 punktami karnymi. Zwrócono również uwagę na niebezpieczeństwo, jakie stwarza przyspieszający kierowca pojazdu wyprzedzanego - za takie zachowanie przewidziano 3 punkty. Więcej - bo po 10 punktów - przewidziano za wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i przejazdach rowerowych. Nowy taryfikator nie spodoba się miłośnikom kuligów - za ciągnięcie za pojazdem osoby na nartach lub sankach będzie grozić 5 punktów.


Zmotoryzowani mogą liczyć jednak na pewne ulgi. Kierowcy będą karani dopiero wtedy, gdy przekroczą dozwoloną prędkość o ponad 10 km/h. W lepszej niż do tej pory sytuacji znajdą się rowerzyści, którzy posiadają prawo jazdy.


- Jeśli popełnią wykroczenie jadąc jednośladem, to nie będą wpisani do ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego - wyjaśnia Konkolewski. - Nie znaczy to jednak wcale, że nie będą karani mandatami.


Nowy taryfikator tak jak poprzednio przyjmuje zasadę sumowania punktów. Co to oznacza? Jeżeli kierowca jednym czynem naruszył więcej niż jeden przepis ruchu drogowego, w ewidencji uwidacznia się wszystkie naruszenia, przypisując każdemu odpowiednią liczbę punktów. Będą jednak od tej reguły wyjątki.


- Chodzi o to, żeby nie sumować punktów w razie jednoczesnego naruszenia przepisów dotyczących tej samej sytuacji drogowej lub w ramach jednej organizacji ruchu w danym miejscu na drodze, np. na skrzyżowaniu - mówi Konkolewski.


System punktów karnych obowiązuje w Polsce od 1993 roku. Funkcjonuje on w 22 państwach Unii Europejskiej. Trwają obecnie prace nad tym, żeby systemy punktów karnych wszystkich krajów Unii zostały ujednolicone. Nie wiadomo jednak jeszcze, kiedy mają się zakończyć.


 


Jakub Ziębka


 


 


Nowy taryfikator punktów - przykładowa punktacja za wykroczenia w ruchu drogowym:


? parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych - 5 pkt (dotychczas 0)


? rozmowa przez telefon komórkowy - 5 pkt (dotychczas 0)


? wjeżdżanie między pojazdy jadące w kolumnie - 2 pkt (dotychczas 0)


? wjeżdżanie na skrzyżowanie, jeśli na nim lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy - 2 pkt (dotychczas 0)


? zakrywanie m.in. świateł, oznaczeń czy tablic rejestracyjnych - 3 pkt (dotychczas 0)


? zwiększanie prędkości przez kierującego pojazdem wyprzedzanym - 3 pkt (dotychczas 0)


? wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym - 3 pkt (dotychczas 0)


? utrudnianie lub tamowanie ruchu poprzez niesygnalizowanie lub błędne sygnalizowanie manewru (nieużycie lub niewłaściwe użycie kierunkowskazów) - 2 pkt (dotychczas 0)


? przewóz dzieci niezgodnie z przepisami (w szczególności bez fotelika) - 6 pkt (dotychczas 3)


? przewożenie pasażerów niezgodnie z przepisami (bez pasów lub bez kasku) - 4 pkt (dotychczas 1)


? przewożenie pasażerów w liczbie przekraczającej dopuszczalną a za każdego pasażera przewożonego w niewłaściwy sposób dodaje się 1 pkt - od 1 do 10 pkt (dotychczas 1)


? przewożenie osób samochodem ciężarowym poza kabiną kierowcy z naruszeniem przepisów - 2 pkt (dotychczas 1 pkt)


? przewożenie osób w przyczepie z naruszeniem przepisów - 2 pkt (dotychczas 1 pkt)


? ciągnięcie za pojazdem osób m.in. na nartach, sankach lub wrotkach - 5 pkt (dotychczas 0)


? nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu - 10 pkt (dotychczas 8)


? nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania - 6 pkt (dotychczas 5)


? niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej - 10 pkt (dotychczas 8 pkt)


? wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i przed nimi - 10 pkt (dotychczas 9)


? wyprzedzanie na przejazdach rowerowych i przed nimi - 10 pkt (dotychczas 8 pkt)


? cofanie na drodze ekspresowej lub autostradzie - 5 pkt (dotychczas 3)


? niezatrzymanie pojazdu przed znakiem STOP - 2 pkt (dotychczas 1).


 

felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0