Grzywny i wyrok pozbawienia wolności w zawieszeniu - w taki sposób sąd w Nowym Targu zdecydował się ukarać trzech pośredników, którzy pomagali Polakom w nielegalny sposób uzyskać prawa jazdy na Ukrainie - informuje Gazeta Krakowska.

Z "usług" tych osób korzystali głównie mieszkańców Podhala. Do uzyskania ukraińskiego prawa jazdy konieczny był wyjazd do Lwowa. Za opłatą uiszczaną głównie w dolarach amerykańskich pośrednicy przewozili zainteresowane osoby do Lwowa. Na miejscu były meldowane pod nieznanym im adresem oraz zapisywane na kurs nauki jazdy.  Jednak faktycznie nie uczestniczyły w szkoleniu teoretycznym i praktycznym, nie były badane przez lekarza. Żadna z tych osób nie znała nawet języka ukraińskiego.


Polacy nie uczestniczyli także w egzaminach. Gotowe dokumenty czekały tylko na ich odbiór. Uzyskane w ten sposób ukraińskie prawa jazdy były tłumaczone na język polski, a potem składane w urzędach wraz z wnioskami o wymianę na polski odpowiednik bez sprawdzenia kwalifikacji.


 

redaktor felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0