Nowe znaki na drogach już 13 sierpnia – w trosce o kierowców

Odcinkowy pomiar średniej prędkości będzie lepiej oznakowany. Nowe znaki D-51a oraz D-51b informujące nas o odcinkowym pomiarze prędkości są bardzo proste i czytelne. Patrząc na nie od razu widzimy maksymalną dozwoloną prędkość na danym odcinku drogi. O końcu automatycznej kontroli średniej prędkości informuje nas przekreślona tabliczka.

  • Od 13 sierpnia bieżącego roku zarządcy dróg będą mogli oznaczać odcinkowy pomiar prędkości za pomocą nowych znaków.
  • Zarządcy na zmianę znaków na nowe (D-51a oraz D-51b) będą mieli 24 miesiące.

W 2015 roku pojawił się w Polsce pierwszy odcinkowy pomiar prędkości. Oznakowany był tak jak pozostałe tabliczką T-1, która jest bardzo nieczytelna. Kierowcy mając problem z jej odczytaniem i zapamiętaniem jakie jest ograniczenie prędkości na danym odcinku, zwalniają dużo poniżej maksymalnie dozwolonej prędkości co w konsekwencji jest przyczyną powstawania korków i zmniejszania płynności ruchu.

Na chwilę obecną w Polsce mamy 30 odcinkowych pomiarów średniej prędkości. ITD planuje zbudować kolejne 39. Większość odcinkowych pomiarów jest w miejscach gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50km/h. Miejmy nadzieję, że kierowcy wezmą to pod uwagę.

Albin Sieczkowski, bloger motoryzacyjny