Nowe zasady kontroli policyjnych

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wprowadza nowe obowiązki kierowców i pasażerów, a także definiuje nowe zasady prowadzenia kontroli policyjnych. 

Nowy, ważny obowiązek kierowców to trzymanie obu dłoni na kierownicy po zatrzymaniu pojazdu do kontroli na polecenie funkcjonariusza. Następnie, na polecenie kontrolującego, kierowca ma obowiązek wyłączyć silnik pojazdu, włączyć światła awaryjne, oraz umożliwienie identyfikacji pojazdu, np. przez udostępnienie komory silnika lub innych miejsc w pojeździe. Według nowych przepisów, nie tylko kierowca ale także pasażerowie mogą opuścić pojazd wyłącznie za zgodą kontrolującego. Złamanie tych przepisów zagrożone jest mandatem w wysokości 500 złotych. Co ważne, po nowelizacji, do kontroli uprawnieni są nie tylko funkcjonariusze policji, ale także umundurowani strażnicy miejscy, gminni, leśni, funkcjonariusze Straży Parku oraz osoby działające w imieniu zarządcy drogi. Wszyscy funkcjonariusze, z wyjątkiem policjantów, muszą posiadać specjalne upoważnienia do przeprowadzenie kontroli drogowej