Nowa opłata paliwowa: 8 groszy/litr już obowiązuje.

Już informowaliśmy ale przypominamy: od 1 stycznia 8 groszy z ceny 1 litra paliwa trafia na cele ekologiczne. Jednak opłata wzbudza kontrowersje.

Z szacowanego przychodu do budżetu w wysokości 1,7 miliarda złotych, 85% kwoty uzyskanej z tytułu nowej opłaty trafi do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zaś  15%  ma zasilić Fundusz Niskoemisyjnego Transportu.  I właśnie ten zapis wzbudza kontrowersje, ponieważ środki uzyskane ze sprzedaży oleju napędowego lub benzyny mają zostać spożytkowane na rozwój motoryzacji elektrycznej (według zapisu w nowelizacji ustawy o biokomponentach i paliwach ciekłych).

Zagadką jest także to, czy nowa opłata wpłynie na cenę paliw na stacjach:

  • krajowe koncerny zadeklarowały, że nie podniosą cen, jednak niewielu ekspertów daje wiarę tym zapewnieniom twierdząc, że w związku z nową opłatą emisyjną cena benzyny i oleju napędowego może  wzrosnąć nawet do 10 groszy na litrze (8 groszy + podatek VAT).

Na łamach Gazety Olsztyńskiej, dr Waldemar Kozłowski- ekonomista Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego:

Paliwo, papierosy, wódka to obszary, w których zawsze szuka sie dochodów do budżetu. Skoro z jednej strony rozdaje się pieniądzę, to trzeba je też skądś pozyskać. A skoro nie można tego mówić wprost, to szuka się szczytnych celów, jak np. walka ze smogiem. są różne pomysły na walkę o czyste powietrze. Tworzymy samochody elektryczne, a ostatnio okazało się, że nie będą ładowane za darmo. Napędzono pewną koniunkturę, a teraz zaczynają się żniwa. A przecież jedna erupcja wulkanu wysyła do atmosfery tyle zanieczyszczeń, co auta przez 20 lat.

 

 

 

Wasze komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now Button
  • Brak produktów w koszyku.