Nowa benzyna E10 – co to znaczy dla OSK?

Nowa benzyna jest dostępna na stacjach paliw od 1 stycznia. Budzi wiele kontrowersji, bo nie do każdego pojazdu można ją zatankować. Jak odczują nową sytuację ośrodki szkolenia kierowców?

Nowa benzyna, z 10% udziałem bioetanolu jest już sprzedawana na stacjach paliw. Ministerstwo Klimatu i Środowiska uspokaja kierowców – E10 możemy spokojnie wlewać do pojazdów wyprodukowanych po 2010 roku. Przypomnijmy, że średnia wieku samochodu osobowego poruszającego się po polskich drogach to 14 lat. Czyżby czekano więc do osiągnięcia bezpiecznego wieku dla polskich aut? Możliwe, bo E10 jest dostępna w 17 państwach Unii Europejskiej już od dłuższego czasu. E10 zawiera 10% biokomponentów, czyli o 5%, a więc 2 razy więcej niż dotychczas dostępna 95 (dziewięćdziesiątka piątka). Nieco większa zawartość bioetanolu oznacza oczywiście nieco mniejszą produkcję energii, czyli w konsekwencji potencjalnie większe zużycie paliwa. 

Czy OSK mają się czym przejmować? Eksperci uspokajają, że… nie. Wspomniane różnice w zużyciu paliwa pozostają wyłącznie w wymiarze słowa “potencjalne”.