Posłowie z sejmowej komisji ds. petycji zdecydowali się podjąć pracę nad nowelą ustawy o kierujących pojazdami. Chodzi o to, żeby osoby niesłyszące lub z ubytkami słuchu mogły zdawać na prawo jazdy kat. C i C1. Dodatkowo kosztami za udział tłumacza migowego w egzaminie praktycznym posłowie chcą obciążyć WORD-y.

Projekt ma trafić do biura legislacyjnego Sejmu. Otrzymał on poparcie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.


Nowela składa się z dwóch odrębnych kwestii, sygnalizowanych w petycjach wysyłanych do sejmowej komisji. Przede wszystkim chodzi o to, żeby osoby niesłyszące lub z ubytkami słuchu mogły zdawać na prawo jazdy kat. C i C1. Teraz jest z tym problem, ponieważ takie starania skutecznie uniemożliwia im rozporządzenie ministra zdrowia.


- Odbiega to od praktyki stosowanej w innych krajach europejskich - wyjaśnia Krzysztof Pater, stały doradca komisji ds. petycji. - Podnoszony był także postulat umożliwienia osobom niesłyszącym lub z tym z poważnymi ubytkami słuchu zdawania na prawo jazdy kat. D i D1. Komisja uznała jednak, że kierowcy autobusów muszą swobodnie kontaktować się z pasażerami prowadzonych przez nich pojazdów, szczególnie w sytuacjach awaryjnych.


Druga kwestia uwzględniona w projekcie zmian dotyczy kosztów obecności tłumacza języka migowego podczas egzaminu praktycznego na prawo jazdy w WORD-ach. Teraz osoby niesłyszące muszą je ponosić same. Posłowie chcieliby, żeby się to zmieniło. Za tłumacza płaciłyby wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego.


Jakub Ziębka


 

felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0