Niemcy przywracają stałe kontrole na granicy z Polską i Czechami

O przywróceniu stacjonarnych kontroli niemiecki rząd poinformował już oficjalnie Komisję Europejską. Nowe zasady utrudnią pracę kierowców zawodowych.

Co to oznacza w praktyce? Prawdopodobnie ten sam model, który od kilku lat jest realizowany przez Niemcy na przejściach granicznych z Austrią. Spowolnienie ruchu celem wytypowania pojazdów do dokładnej kontroli. Kontrole będą uciążliwe dla kierowców zawodowych: po zatrzymaniu pojazdu i sprawdzeniu dokumentów straż graniczna i policja sprawdzą przestrzeń ładunkową w kierunku obecności nielegalnych imigrantów. Niemcy reagują w ten sposób na nową falę nielegalnej imigracji, która do krajów Unii Europejskiej napływa z Bałkanów i Białorusi. Niemiecki rząd od dłuższego czasu rozważał przywrócenie kontroli granicznych na przejściach z Polską i Czechami. Jednak proces został przyśpieszony pod presją opinii publicznej, wstrząśniętej wypadkiem Mercedesa Vito, który jadąc z prędkością 180 km/h dachował na autostradzie A94. Przewoził dwudziestu trzech nielegalnych imigrantów, z których siedmioro poniosło śmierć na miejscu.