Wiele dyskusji społecznych wzbudził projekt ustawy, który zakłada obowiązek od 1 listopada do 31 marca zmiany opon letnich na zimowe. W polsatowskim programie „Kto ma rację” Włodzimierz Zientarski prezes stowarzyszenia Kierowca.pl polemizował z pomysłodawczynią projektu - posłanką PO Beatą Bublewicz.


 

Za brak wymiany opon na zimowe kierowcy groziłaby kara mandatu na kwotę 500 zł. Z czego wynikał ten pomysł regulacji? Bublewicz uważa, iż pomysł zrodził się z troski o bezpieczeństwo na drogach. Szczególnie zimą, gdy droga hamowania na nawierzchni oblodzonej jest dłuższa niż w okresie letnim. Nadmienia również, iż Polska jest jedynym krajem, w którym obowiązek zmiany opon na zimowe jest nieuregulowany, wobec tego nadszedł czas na skodyfikowanie ustawy.


Włodzimierz Zientarski zakwestionował sens wprowadzenia tego obowiązku, tłumacząc, że nie wszystko da się regulować przepisami. Zadał również pytanie o to, w jaki sposób kierowca ma się dostosować do pogody, która jest przecież zmienna.


W świadomości każdego kierowcy zakorzeniony jest obowiązek wymiany ogumienia bez konieczności zmuszania go przepisami.


Zientarski stawia na edukację kierowców, nie karanie, bowiem tylko nauka i propagowanie rozważnej jazdy może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na drogach.


 


Zachęcamy do obejrzenia dyskusji Włodzimierza Zientarskiego z posłanką Beatą Bublewicz http://www.ipla.tv/Kto-ma-racje-zimowe-opony/vod-5849723


 

felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0