Nie bądź następny!

„Brawura zabrała mi nogę. Pamiętaj, brawura potrafi zabrać życie” – mówi 25-letni Patryk Chmielowiec, bohater spotu będącego częścią kampanii śląskiej drogówki „Nie bądź następny”, której celem jest zwrócenie uwagi na zbyt dużą liczbę wypadków z udziałem motocyklistów i kierujących quadami.

Spot powstał w dwóch wersjach, pełnej i skróconej. Pierwsza trwa dwie minuty. Najpierw widzimy motocyklistę przygotowującego się do jazdy. Zakłada kask, odpala maszynę i rusza. Jedzie bardzo nieostrożnie, wyraźnie zwiększa prędkość. W końcu motocykl rozbija się o przydrożną barierkę. Motocyklista leży bez ruchu kilka metrów dalej. Wówczas przenosimy się do domu młodego mężczyzny. Jest to Patryk Chmielowiec, który opowiada, że trzy lata temu uległ bardzo poważnemu wypadkowi na motocyklu. „Moja brawurowa jazda skończyła się na barierze energochłonnej. W wyniku wypadku straciłem nogę, nie to okazało się najgorsze. Największy ból przyszedł, gdy chciałem w jak największym stopniu powrócić do poprzedniego życia. Rehabilitacja, która trwa do dzisiaj, wymaga ode mnie wiele wysiłku i przynosi mi dużo bólu. Osoba niepełnosprawna, która porusza się na wózku inwalidzkim, niestety każdego dnia musi borykać się z utrudnieniami architektonicznymi (…). Moim największym celem jest, aby w pełni być samodzielnym w życiu. Brawura zabrała mi nogę, pamiętaj, brawura potrafi zabrać życie” – kończy swoją smutną opowieść Patryk.

W tym krótkim spocie zrekonstruowany został wypadek, do którego doszło na obwodnicy Rybnika (DW 935), zaledwie kilometr od domu Patryka…

Tragiczne skutki nieodpowiedzialnej jazdy

Ten przejmujący i dający wiele do myślenia film jest częścią zainaugurowanej pod koniec kwietnia kampanii „Nie bądź następny”. Powstała ona z inicjatywy śląskiej policji przy wsparciu katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz tamtejszego wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego. Akcja skierowana jest nie tylko do motocyklistów, lecz także do wszystkich użytkowników dróg, którzy wpływają na bezpieczeństwo kierowców jednośladów. Ma uświadomić ludziom, że tzw. palenie gumy, jazda na jednym kole, umyślne wprowadzanie pojazdu w poślizg mogą skończyć się tragicznie. Bo najczęściej właśnie takie zachowania powodują ogromne zagrożenie w ruchu drogowym. Mundurowi zaznaczają, że takie zachowania będą surowo karane i skutecznie eliminowane.

– Co istotne, przesłaniem programu jest nie tylko pouczenie o nieuchronności kary, ale przede wszystkim odwołanie się do rozsądku oraz emocji kierowców i tym samym uświadomienie im, że niebezpieczne zachowania na drodze zagrażają ich życiu, a także bezpieczeństwu innych – tłumaczy wydział prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Częstsze kontrole

Kampania „Nie bądź następny” to jednak nie tylko wstrząsający spot. W ramach akcji śląscy policjanci będą rozdawać kierowcom samochodów specjalne naklejki z napisem „Patrz w lusterka. Spójrz dwa razy”, zawieszki zapachowe oraz odblaski. Mundurowi zapowiadają, że pojawią się na wszystkich regionalnych spotkaniach motocyklistów, m.in. w Chudowie i na Jasnej Górze. Spodziewać się można także częstszych kontroli drogówki w rejonie najbardziej uczęszczanych tras na Śląsku.

Nieodpowiedzialne zachowania kierujących jednośladami zdarzają się, jak podkreślają policjanci, za często. Na przykład 3 maja podczas zabezpieczenia przejazdu rowerzystów w rejonie ronda przy al. Róż i ul. Królowej Jadwigi w Katowicach policjanci zauważyli motocyklistę, który z dużą prędkością jechał na jednym kole pomiędzy stojącymi pojazdami. Mundurowi kazali mu się zatrzymać. Kierujący jednośladem wykonał polecenie, ale chwilę potem ruszył z piskiem opon. Policjant chcący go zatrzymać został uderzony lusterkiem i przewrócony na ziemię…

Jakub Ziębka

Wasze komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Brak produktów w koszyku.