Newsroom Witka Bąka 27.05.2020

Francja: ostro przeciwko komórkom w pojazdach

Francja poszła na wojnę z kierującymi, którzy korzystają z telefonów komórkowych w trakcie jazdy. Zaostrzone zostały przepisy i sankcje za użytkowanie telefonu komórkowego w pojeździe. Od piątku 29 maja, jeśli kierujący popełni wykroczenie drogowe jednocześnie używając telefonu komórkowego, może stracić prawo jazdy nawet na rok. Decyzję podejmuje prefekt policji w terminie do 72 godzin od zdarzenia. Dotychczasowa kara wynosiła 135 euro.

Zmiany w mandatach

Rząd planuje wprowadzenie zmian do rozporządzenia ustalającego wysokość stawek mandatów. Jedną z nowych pozycji będzie mandat za niewłaściwy stan sanitarny pojazdu, który służy do przewozu pasażerskiego. Wysokość mandatu to 100 złotych dla osoby realizującej przewóz oraz do 1500 dla przewoźnika. Głównego Inspektorat Sanitarny wskazuje, że przewoźnik powinien umożliwić pasażerom i obsłudze mycie rąk, jest także zobowiązany do dezynfekcji powierzchni, np. kierownicy, klamek. W pojeździe ma znajdować się także środek do odkażania, ogólnodostępny dla pasażerów i kierowców.

Elektromobilność wciąż za zakrętem

Ministerstwo Klimatu zapowiada wprowadzenie progresywnych stref czystego transportu, co ma na celu promowanie bezemisyjnych środków transportu. Zmiany dotyczyć będą ułatwień w zakresie projektowania i implementacji stacji ładowania, obniżenia opłat drogowych dla pojazdów niskoemisyjnych oraz zmiany w regulacjach stref czystego transportu. Wszystko w oparciu o Ustawę o elektromobilności z 12 stycznia 2018 roku. W strefach, o których mowa, będzie można przemieszczać się pojazdami elektrycznymi oraz hybrydowymi. Więcej szczegółów pojawi się w programie „10-tki dla elektromobilności”.

Zachowania kierowców utrwalone w Centrum Monitoringu

Auto-Świat donosi o zachowaniach kierowców, które zostały zarejestrowane przez bydgoskie Mobilne Centrum Monitoringu. Kierowcy nie mieli świadomości, że są obserwowani z odległośc. Analizowane było zachowanie w okolicach przejść dla pieszych oraz zachowanie wobec pieszych, którzy znajdują się na szerokich przejściach. Niestety, wielu kierowców lawirowało pomiędzy pieszymi oraz nie ustępowało pierwszeństwa osobom znajdującym się już na przejściach. Nadgorliwi kierowcy karani byli przez informowane na bieżąco patrole policji.

Niskie ceny paliw to już historia…

Wszystko wskazuje na to, że niskie ceny paliw już niedługo będą wspomnieniem. Odmrażanie gospodarki oraz porozumienie krajów członkowskich OPEC+ spowodują wzrost cen paliw na światowych rynkach. Państwa OPEC+ będą ograniczać wydobycie baryłek ropy naftowej aby ograniczyć spadek cen. Wzrost cen ropy naftowej na giełdach oraz odmrożenie gospodarki wpływają na cenę paliwa na stacjach benzynowych. Eksperci z portalu e-petrol wskazują jednak, że wzrost cen nie będzie szokujący. Czeka nas powtórka z okresu przed epidemią.