Newsroom Witka Bąka 14.05.2020

Opóźnienia w rejestracji

22 kwietnia ruszyła rejestracja pojazdów, jednak w innym trybie niż dotychczas. Wszystko za sprawą wprowadzenia nowych regulacji sanitarnych, które organizują życie urzędu. Na rejestrację pojazdu należy się umówić zdalnie – przez telefon, bądź przez stronę internetową. W praktyce oznacza to, że urzędy nie są w stanie sprawnie obsłużyć wszystkich klientów i rejestracji nie da się załatwić z dnia na dzień. Problem są także terminy oczekiwania – od kilku do kilkunastu dni, wszystko zależnie od miejsca.

Rzecznik apeluje o pełne odmrożenie gospodarki

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, stwierdził, że nie można blokować gospodarki bez określenia końcowego terminu. Wraz z setką innych organizacji wystosuje apel do rządu, by znieść wszelkie obostrzenia z dniem 1 lipca. W nadchodzącym czasie duża część branży zależnych od szkolnictwa będzie przechodziła poważny kryzys. Rzecznik zaznacza, że całkowite odmrożenie jest możliwe przy zachowaniu restrykcji sanitarnych. Zauważa, że system opieki zdrowotnej będzie do tego czasu przygotowany.

Droższe parkowanie w stolicy

Warszawscy radni, mimo panującej epidemii, nie zrezygnują z podwyższenia cen opłat parkingowych. Prace nad projektem ustawy miały odbyć się dzisiaj. Planowana podwyżka ma wynieść 90 groszy, z 3 złotych na 3,9 zł za pierwsza godzinę w Strefie Płatnego Parkowania. Druga godzina postoju będzie kosztować 4,60 zł (dziś 3,60 zł), a trzecia 5,50 zł (dziś 4,20). Poza tym 5-krotnie wzrośnie kara za nieuregulowanie opłaty, do 250 zł.

Zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie o 50 km/ h niekonstytucyjne?
Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości dopuszczalnej o 50 km/h w obszarze zabudowanym przez starostę, jedynie na podstawie informacji Policję stanowi złamanie konstytucyjnej gwarancji do sprawiedliwego rozpatrywania spraw. Jak wyjaśnia RPO zatrzymanie prawa jazdy „na drodze” przez Policję jest natychmiastowe, formalnie sprawa może trafić do rozpatrzenia przez sąd w czasie do trzech miesięcy, co nie wpływa na wykonanie decyzji i płynący z niej uszczerbek. RPO wnosi o nowelizowanie obecnych przepisów na takie, które będą zgodne z Konstytucją.

Systemy wspomagające kierowcę: obowiązkowe od 2022

Od maja 2022 roku każdy sprzedawany pojazd na terenie Unii Europejskiej będzie musiał być bazowo wyposażony w nowoczesne elektroniczne systemy bezpieczeństwa jazdy. Poza czujnikiem martwego pola, wspomaganiem cofania (kamery i czujniki), czy systemom zapobiegania zderzeniom czołowym, zostanie wprowadzony system nadzorujący prędkość – ISA. ISA to inteligentny asystent prędkości, który w oparciu o dostępne dane informuje kierującego o tym, czy przekroczył dozwoloną prędkość. Dane pobiera z drogi– czyta ograniczenia prędkości, które znajdują się na znakach.

Katowice liderem infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych!

Stolica Górnego Śląska jako pierwsze miasto w Polsce wywiązała się z wymogu nałożonego na samorządy 11 stycznia 2018 roku. Zostały one ustawowo zobowiązane do wybudowania określonej liczby punktów ładowania. Prezydent miasta wskazał, że Katowice rozbudowują także flotę elektrycznych autobusów oraz pojazdów porządkowych MPGK.

Uwaga, GRYZĄ!

8 maja po godzinie 20.00 w Wieruszowie w województwie łódzkim doszło do pogryzienia motocyklisty, który dokonał obywatelskiego zatrzymania pijanego kierowcy Audi. W momencie, kiedy motocyklista sięgał do stacyjki Audi, został ugryziony przez rozdrażnionego kierowcę. Zatrzymany kierowca miał 1,5 promila alkoholu w organizmie.