A w nim m.in. artykuły podsumowujące ubiegły rok, traktujące o próbach zmiany ustawy o kierujących pojazdami, kolejnej fali afer korupcyjnych, felietony, stałe rubryki naszych ekspertów. Zapraszamy do lektury!

Pożegnaliśmy kolejny rok

Był pełen zmian i niespodziewanych zwrotów akcji. Jaki będzie kolejny?

Telechaos

Niedopracowane i bardzo późno wprowadzone przepisy dotyczące nowych egzaminów teoretycznych, walka dwóch dostawców systemu teleinformatycznego, tajne bazy pytań – to wszystko sprawiło, że kandydaci na kierowców niechętnie kierowali się do WORD-ów. Jeśli już to robili, egzaminy zazwyczaj oblewali.

Kolejne elki egzaminacyjne w Zielonej Górze

Następni właściciele ośrodków szkolenia przygotowują się do podpisania z WORD-em Zielona Góra umowy na podstawienie samochodów szkoleniowych na egzamin na kategorię B.

Blondynka – ostatnia nadzieja branży

Mam ostatnią iskierkę nadziei, że pani minister Elżbieta Bieńkowska da sobie radę i z ustawą o kierujących pojazdami, i z pendolino, i z całą resztą problemów. Jeżeli nie ona, to nikt inny – pisze Eugeniusz Kubiś.

Hu, hu, ha, nasza zima zła

Zasypane auta, śliskie drogi, minusowa temperatura i szare niebo – to prawda, zima nie jest najsympatyczniejszą porą roku nie tylko dla polskich kierowców. Ale bez obaw, Szwedzi mają gorzej – przekonuje Filip Otto.

To nie czas na rewolucję?

Projekt nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami przeszedł pierwsze czytanie w Sejmie i został skierowany do specjalnie utworzonej ośmioosobowej podkomisji. – To nie czas na rewolucję. Trzeba poprawić w ustawie to, co się da – mówił Zbigniew Rynasiewicz, wiceszef Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

Joanna Galuba z milionowym prawem jazdy

Uroczystość wręczenia blankietu według nowego wzoru 22-letniej warszawiance odbyła się 17 grudnia w sejmowej Sali Kolumnowej. Wydarzeniu towarzyszył wernisaż wystawy wiceprezesa stowarzyszenia KIEROWCA.PL Jerzego Kociszewskiego „Prawo jazdy na ziemiach polskich”.

Komunikacja dla dzieci i młodzieży

Podczas debaty, która odbyła się przy okazji wręczenia milionowego prawa jazdy Andrzej Szklarski, dyrektor WORD-u w Warszawie zapytał, czy nie warto byłoby zlikwidować obowiązkowego szkolenia kursantów. Na sali zawrzało. Wszyscy jednak zgodzili się, że warto pracować nad wprowadzeniem do szkół wychowania komunikacyjnego.

Nissan qashqai

Lada moment w salonach nissana zaparkuje druga generacja quashqaia. I pewnie długo w nich nie zagości, bo tego typu modele są obecnie rozchwytywane przez klientów – pisze Filip Otto.

OSK jak organizacja ucząca się

Im bardziej skomplikowany jest świat, zarządzanie staje się sztuką zdobywania wiedzy i takich umiejętności, które są niezbędne do przetrwania i rozwoju w ciągle zmieniającym się otoczeniu – pisze Paweł Żuraw.

Łapówki, przekręty, fałszerstwa

Wyroki, zatrzymania i odbieranie uprawnień to konsekwencje kolejnej fali afer związanych ze szkoleniem i egzaminowaniem kierowców w Polsce.

Jazda z gwiazdą: Rozważna i romantyczna

Podczas dłuższej podróży jej auto zmienia się w mobilny zakład pracy. W samochodzie można znaleźć nawet resoraki! W płynnej jeździe nie przeszkadzają jej nawet buty na obcasach. Zapraszamy do lektury wywiadu z Agnieszką Cegielską.

Uważajmy na pieszych

Z Wojciechem Pasiecznym, byłym szefem stołecznej drogówki i biegłym sądowym w zakresie rekonstrukcji wypadków drogowych, rozmawia Anita Urszula Małecka.

Zimowe lenistwo

Oblodzone i nieodśnieżone samochody to w Polsce podczas zimy widok codzienny. Powód? Lenistwo kierowców – uważa Albin Sieczkowski.

Pocztówki z podróży

O tym, na co kierowca musi zwrócić uwagę podczas pobytu w estońskim Tallinie pisze Marek Wierzchowski.

Psychologia na usługach szkoleniowców

Rozmowa z Katarzyną Piskorską z fundacji ZenDriving.

Już niedługo koniec bezkarności za granicami kraju

W projekcie ustawy o zmianie Prawa o ruchu drogowym zaproponowano rozwiązania, które ułatwią wymianę informacji między krajami Unii Europejskiej a Polską na temat kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego – pisze Marek Rupental.

Dziura była wielka, koło się urwało… Kto za to zapłaci?

Już po pierwszych przymrozkach widzimy więcej dziur i innych przeszkód na drodze, które mogą zaskoczyć kierującego i doprowadzić w konsekwencji do uszkodzenia pojazdu. A co, jak w jedną w nich wpadnie nasz samochód? – pyta Marcin Kukawka.

Poznaj znaki

Jedną z wielu przyczyn oblewania egzaminów na prawo jazdy jest tak, wydawać by się mogło, błaha rzecz, jak nieznajomość znaków – pisze Michał Makarewicz.

OSK kontratakuje

Prawo jazdy to dokument przez wielu traktowany jako wyznacznik dorosłości, na równi z dowodem osobistym. Czy słusznie? – pyta się Marcin Zygmunt.

Minął rok!

Kolejny felieton Wojciecha Szemetyłły.

Dodaj komentarz