Nagraj pirata

Policja wykorzystuje nagrania z coraz popularniejszych wśród polskich kierowców kamer samochodowych. Komendy wojewódzkie uruchamiają skrzynki mejlowe, na adres których można wysyłać filmy. Zainteresowanie przeszło najśmielsze oczekiwania funkcjonariuszy.

„Wobec takich osób będą stosowane wszystkie możliwe sankcje w najsurowszym wymiarze. Mogą to być konsekwencje z zakresu prawa karnego, ale również konsekwencje administracyjne ? nałożenie punktów karnych oraz skierowanie sprawcy na badania psychologiczne, mające na celu stwierdzenie, czy ma on predyspozycje do posiadania uprawnień do prowadzenia pojazdu” ? czytamy w informacji prasowej, zachęcającej do rejestrowania wykroczeń i nadsyłania ich policji.

? Nadsyłane zgłoszenia dotyczą najczęściej zawracania na obwodnicy, przejeżdżania na czerwonym świetle, wyprzedzania i zmiany pasów bez kierunkowskazu, a także bardziej agresywnych zachowań, np. lawirowania między samochodami, wyprzedzania na trzeciego. Często otrzymujemy również zgłoszenia o niewłaściwym parkowaniu ? mówi Joanna Skrent z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Podinspektor Mariusz Tański z komendy wojewódzkiej w Olsztynie uczula również na to, żeby nie próbować gonić piratów drogowych, bo sami możemy spowodować zagrożenie na drogach. – Wówczas najlepiej zadzwonić na policję, podać trasę i kierunek jazdy sprawcy.

Oprócz załączonego materiału filmowego w mejlu powinny znaleźć się także takie szczegóły, jak data i godzina zdarzenia, miejscowość, numer drogi, nazwa ulicy, marka pojazdu oraz jego numer rejestracyjny, a także dane kontaktowe zgłaszającego (imię, nazwisko, adres i telefon kontaktowy).

? Jeżeli wysłanie takiego filmu będzie stanowiło problem dla osób starszych, to zawsze mogą nagrać go na nośnik danych i zanieść na komendę policji – mówi Marta Kacprzyńska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. ? Nagranie całkowicie wystarczy do postawienia zarzutów. Od początku roku mieliśmy kilkadziesiąt takich sytuacji i za każdym razem kończyło się ukaraniem kierowcy łamiącego przepisy – dodaje asp. Kacprzyńska.

Inicjatywa miała początek na południu Polski. Później zaczęto wprowadzać skrzynki w kolejnych województwach.

? Mamy nadzieję, że akcja pomoże wyeliminować z dróg tych, którzy swoją bezmyślnością i łamaniem przepisów mogą doprowadzić do tragedii – mówi asp. Kacprzyńska. ? Jeden z kierowców z Olsztyna już przekonał się o tym: popełnił dwa wykroczenia ? wyprzedzał w rejonie skrzyżowania oraz na podwójnej ciągłej. Dostał za to 500 zł mandatu oraz 10 punktów karnych.

? Nagranie jak najbardziej jest materiałem, który poddajemy analizie. Jednak w przypadku filmu musimy najpierw ustalić właściciela pojazdu oraz to, czy to on siedział za kierownicą w momencie popełnienia wykroczenia. Taki materiał często stanowi bazę wyjścia do dalszych czynności ? dodaje Joanna Skrent.

? Każdy materiał może stać się dowodem, jeśli tylko został zebrany zgodnie z procedurą prowadzenia postępowania ? wyjaśnia Ryszard Gąsiorowski z Prokuratury Okręgowej w Koszalinie. ? Nagrania z monitoringu, filmy pozyskane procesowo do postępowania są wykorzystywane w sądzie. Jeśli zostanie zachowana procedura, którą przeprowadzają policjanci, czyli zostanie złożone zawiadomienie o wykroczeniu, dokonany zostanie społeczny obowiązek poinformowania o przypadku złamania prawa, dopełniona będzie procedura przesłuchania świadka i przyjęcie materiału w postaci nagrania, sądy będą to traktować jako dowód. Podobnie jest w sprawach karnych ? wyjaśnia prokurator.

? Kilka miesięcy temu w każdej komendzie wojewódzkiej powołano zespoły składające się z policjantów ruchu drogowego, policjantów kryminalnych, analityków i policjantów zajmujących się walką z cyberprzestępczością. Mają oni odnajdywać i analizować zamieszczane w internecie filmy pokazujące brawurową jazdę, tak by można było dotrzeć do tych kierowców, którzy łamią przepisy, popełniają wykroczenia – mówi Mariusz Sokołowski, rzecznik komendanta głównego policji. ? Ustalenie pirata na podstawie nagrania zamieszczonego w internecie nie zawsze jest łatwe. Często brawurowa jazda rejestrowana jest przez samego kierowcę za pomocą kamery znajdującej się w jego aucie. Policjanci ustalają cechy charakterystyczne samochodu czy motocykla, trasę, po której się porusza ? tak by dotrzeć do kierowcy lub zatrzymać go, gdy będzie ponownie łamał przepisy.

Adresy skrzynek mejlowych można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych komend wojewódzkich policji.

 

Anita Chudzińska

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że tylko od stycznia do lipca 2014 roku policjanci wystawili ponad 2 mln mandatów. Najczęściej kierowcy karani byli za przekroczenie prędkości ? blisko milion przypadków. Za nieprawidłowe wyprzedzanie wystawiono ok. 53 tys. mandatów, a za nieustąpienie pierwszeństwa 29 tys. 464. Funkcjonariusze zatrzymali też 48 tys. 320 pijanych kierowców i 599 kierowców pod wpływem narkotyków.

Dodaj komentarz