Na Warmii i Mazurach uczą młodych odpowiedzialności

Pogadanki z młodzieżą w szkołach, konkurs, w którym można wygrać voucher na kurs prawa jazdy, to działania w ramach akcji „Będę odpowiedzialnym kierowcą”. Są prowadzone przez WORD w Olsztynie i tamtejszą komendę wojewódzką policji.

Celem akcji jest poprawa bezpieczeństwa na warmińsko-mazurskich drogach. Organizatorzy chcą dotrzeć do konkretnej grupy uczestników ruchu. Chodzi o przyszłych kierowców. Nieprzypadkowo. Już niedługo udadzą się na szkolenie do OSK, zdadzą egzamin państwowy i uzyskają prawo jazdy. A wtedy…

Dane prawdę powiedzą

Wtedy znajdą się wśród kierowców, na których szczególną uwagę zwracają eksperci zajmujący się bezpieczeństwem ruchu drogowego. Chodzi o kierujących mających od 18 do 24 lat. Mogą oni wykazywać tendencję do podejmowania ryzykownych, brawurowych zachowań na drodze, a także do kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

Tylko w 2017 roku na Warmii i Mazurach kierujący spowodowali 1222 wypadki drogowe, w których 75 osób zginęło, a 1503 zostały ranne. A do ilu z nich doprowadzili kierowcy w przedziale wiekowym 18–24? Okazuje się, że do 276. Stanowi to 22,6 proc. wszystkich zdarzeń. W wyniku wypadków spowodowanych przez tę grupę kierowców na drogach Warmii i Mazur zginęło 21 osób (28 proc. wszystkich ofiar śmiertelnych), a 324 zostały ranne (ponad 21 proc.).

Z analizy zdarzeń drogowych spowodowanych przez kierowców w wieku od 18 do 24 lat wynika, że najczęstsze przyczyny tych wypadków to: niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (135 wypadków, 16 zabitych, 158 rannych), nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (34 wypadki, jedna ofiara śmiertelna, 41 rannych), nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych (27 wypadków, dwóch zabitych, 25 rannych).

Policjanci dzielą także zdarzenia drogowe ze względu na ich rodzaj. Tutaj najczęściej wymienia się: najechanie na drzewo (59 wypadków, 9 zabitych, 68 rannych), zderzenie boczne pojazdów (56 wypadków, dwóch zabitych, 64 rannych) oraz najechanie na pieszego (40 wypadków, dwóch zabitych, 38 rannych).

W 2017 roku na Warmii i Mazurach młodzi kierowcy spowodowali 29 wypadków pod wpływem alkoholu. Zginęły w nich cztery osoby, a 30 zostało rannych.

Pogadanki we wszystkich powiatach

Mając na uwadze przywołane wyżej statystyki WORD w Olsztynie we współpracy z tamtejszą wojewódzką komendą policji wymyślił akcję „Będę odpowiedzialnym kierowcą”. Założono, że działania mają być atrakcyjne dla młodzieży, ale jednocześnie zawierać jednoznaczny i silny przekaz.

Akcja już trwa. Do końca października we wszystkich powiatach województwa warmińsko-mazurskiego policjanci będą spotykać się z uczniami najstarszych klas szkół średnich. Przekażą im najważniejsze informacje dotyczące stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, uczulą na zagrożenia, poinformują, jak wiele czynników wpływa na ryzyko powstania wypadku drogowego. Ponadto mają uświadomić młodym ludziom, jaką ważną rolę odgrywa kierujący samochodem i przekonać ich, żeby w przyszłości zostali odpowiedzialnymi kierowcami.

Oprócz pogadanek organizatorzy akcji „Będę odpowiedzialnym kierowcą” przygotowali coś jeszcze. To dwuetapowy konkurs, w którym młodzi ludzie będą mogli zaprezentować swoją kreatywność i znajomość przepisów prawa o ruchu drogowym.

Zwycięzca odbierze voucher

Jest o co walczyć. Główną nagrodą będzie bowiem voucher na opłacenie kursu na prawo jazdy kategorii B. Jego wartość to 1500 zł.

Konkurs podzielony został na dwa etapy. W pierwszym należy wykazać się wyobraźnią i kreatywnością. Zadanie jest następujące: indywidualnie lub w maksymalnie trzyosobowej grupie napisać scenariusz spotu profilaktycznego, którego tematem przewodnim będzie promowanie bezpiecznych, odpowiedzialnych postaw w ruchu drogowym wśród młodych kierowców. Do 26 października trzeba go przesłać do Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Po przejrzeniu nadesłanych prac komisja konkursowa wybierze uczestników, którzy przejdą do drugiego etapu.

W tym etapie, który odbędzie się w grudniu, będzie można wykazać się wiedzą. Uczestnicy konkursu przystąpią do testu z zakresu prawa o ruchu drogowym, podobnym do tego, jaki zdają kandydaci na kierowców na kategorię B.

Zwycięzcą i zdobywcą nagrody głównej zostanie uczestnik z najwyższą liczbą punktów uzyskanych podczas dwóch etapów. Szczegóły konkursu znajdują się w regulaminie dostępnym na stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Jakub Ziębka

Wasze komentarze (0)

Dodaj komentarz

Call Now Button
  • Brak produktów w koszyku.