Na Mazowszu stawiają na BRD

ABC kierowcy

W październiku rozpoczęto wdrażanie pilotażowego projektu samorządu województwa mazowieckiego i Mazowieckiej Rady BRD. W szpitalach powstały tzw. kąciki BRD, czyli kolorowo wyposażone pokoje, w których mali pacjenci znajdą m.in. tablice multimedialne, znaki drogowe kolorowe autka, gry i książki. Z kolei we wrześniu współpracę z Bankiem Zachodnim WBK, w ramach projektu „Jak jeździsz”, zawiązał warszawski WORD.

Kąciki BRD powstały już w dwóch placówkach medycznych na Mazowszu: w szpitalu dziecięcym przy ul. Niekłańskiej w Warszawie oraz szpitalu wojewódzkim w Radomiu. Do tego dojdzie jeszcze jedna placówka. Tym razem będzie to szpital w Dziekanowie Leśnym.

– Chcemy w ten sposób umilić czas przebywającym w szpitalach małym pacjentom – mówi wicemarszałek województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk. – Te kąciki będą jednak pełniły nie tylko funkcję rozrywkową, ale przede wszystkim edukacyjną. Dzieci znajdą w nich wszystko to, co wiąże się z bezpieczeństwem na drodze: znaki drogowe, gry i książki. Będą także spotkania z wolontariuszami przybliżającymi zasady bezpiecznego poruszania się po drodze czy udzielania pierwszej pomocy. Liczymy, że ten projekt spotka się z pozytywnym odzewem i będzie kontynuowany w pozostałych szpitalach na Mazowszu.

Pufki, laptop, kredki i… fantom

Zajęcia z dziećmi będą prowadzili przeszkoleni przez pracowników wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego wolontariusze. Forma? Nauka przez zabawę, połączona z krótkimi pogadankami i prezentacjami. Wśród osób, które zgłosiły się do projektu, są nauczyciele, harcerze, uczniowie szkół średnich, a także pracownicy wydziałów BRD wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego.

Kąciki BRD są tak zorganizowane, żeby dzieci czuły się w nich komfortowo i bezpiecznie. W zależności od wielkości pomieszczenia znajdą się w nich m.in.: kolorowe stoliki i wygodne siedziska, zestawy multimedialne składające się z projektora, tablicy, laptopa, kolorowy zestaw pufek na stojaku, zestaw znaków drogowych, piankowe siedziska autka (straż pożarna, policja, karetka pogotowia), gry, kredki, bloki, książki oraz fantom do nauki udzielania pierwszej pomocy.

– Bardzo często przebywający na oddziałach dziecięcych pacjenci to ofiary różnego rodzaju zdarzeń drogowych – wypadków, potrąceń. – wyjaśnia dyrektor WORD-u w Warszawie Dariusz Szczygielski. – To bardzo ważne, aby już od najmłodszych lat zaszczepiać w dzieciach wiedzę na temat tego, co zrobić, aby być widocznym dla kierujących pojazdami, jak zachować się w przypadku wypadku – udzielić pierwszej pomocy czy po prostu wezwać pogotowie

Koszt adaptacji pomieszczenia w zależności od jego wielkości szacowany jest na 16 tys. zł (wersja podstawowa) lub 25 tys. zł (wersja rozbudowana). Środki na ten cel pochodzą z budżetów wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego.

Abecadło dla młodego kierowcy

Nie jest to jedyna inicjatywa związana z bezpieczeństwem ruchu drogowego, która została uruchomiona na Mazowszu. Otóż we wrześniu Bank Zachodni WBK podjął współpracę z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Warszawie, żeby w ramach projektu „Jak jeździsz” promować odpowiedzialne zachowania za kierownicą oraz kulturalną jazdę.

W jaki sposób? We współpracy z ekspertami z warszawskiego WORD-u Bank Zachodni WBK przygotował materiały edukacyjne skierowane do osób zdających egzamin na prawo jazdy – m.in. plakaty oraz poradniki „ABC młodego kierowcy”. Na potrzeby projektu powstał także film animowany, promujący kulturalne zachowanie na drodze, emitowany w trzech warszawskich miejscach egzaminowania kierowców – przy ul. Odlewniczej, Radarowej i na Bemowie. Ponadto każda osoba odwiedzająca główną placówkę WORD-u Warszawa może wziąć udział w konkursie i wygrać atrakcyjne zestawy wyposażenia samochodowego. Wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań wyświetlanych na ekranie dotykowym w sali rejestracji egzaminowanych.

– Niewielkie doświadczenie w prowadzeniu pojazdu przekłada się na nieprawidłową ocenę sytuacji na drodze, a brak wyobraźni na nieumiejętność przewidywania skutków swoich zachowań – uważa Dariusz Szczygielski. – Umiejętność właściwej oceny odległości i prędkości pojazdów, uwzględnienie zachowania innych kierujących przychodzą z czasem, wraz z liczbą przejechanych kilometrów.

Bank Zachodni WBK nie wyklucza w przyszłości rozszerzenia akcji na kolejne ośrodki ruchu drogowego w Polsce.

Jakub Ziębka