Na jednośladach coraz bezpieczniej

  • Sezon motocyklowy w Polsce jest coraz dłuższy, z racji warunków pogodowych.
  • O podsumowanie sezonu motocyklowego 2022 z punktu widzenia bezpieczeństwa na drogach poprosiliśmy Patryka Szwabowicza, Młodszego Aspiranta Policji.

„Uważam, że sezon był bezpieczny. Widzę poprawę, także w mentalności motocyklistów i kierowców samochodów osobowych. Motocykliści mają lepszy sprzęt, ubiór i wyższe umiejętności. Coraz więcej wzajemnej kultury jest na drodze między kierowcami samochodów osobowych, a motocyklistami. Nie jest idealnie, ale jest już dużo lepiej”.

Patryk Szwabowicz odnosi się także do danych na temat wypadków z udziałem motocyklistów. Statystyki były w pierwszej połowie roku 2022 gorsze niż w analogicznym okresie 2021, ale jednocześnie warto zauważyć, że były lepsze niż w pierwszych sześciu miesiącach 2020. Z drugiej strony Szwabowicz zaznacza, że w interpretacji statystyk trzeba być ostrożnym, ponieważ jednośladów jest coraz więcej na polskich drogach.

„Ta statystyka będzie się zmieniała, dane będą rosnąć. Ale nie z tego powodu, że jest bardziej niebezpiecznie. Mamy coraz więcej użytkowników jednośladów i to nie tylko motocykli, także skuterów, maxi-skuterów. Jeśli tych pojazdów przybywa, to będzie przybywać zdarzeń z ich udziałem”.