Przeglądając stronę irozhlas.cz dowiadujemy się o zmianach jakie chce wprowadzić czeski resort transportu.

Zmiany będą polegały przede wszystkim na zaostrzeniu kar dla piratów drogowych.

Czeski resort chce aby były tylko dwie wysokości punktów karnych:

  • 4 punkty karne za lekkie wykroczenia

  • 6 punktów karnych za groźne wykroczenia


Ponadto te wykroczenia, za które do tej pory według czeskiego taryfikatora mandatów kierowca otrzymywał 5 punktów, po zmianach przepisów punktów dostanie 6.
Wystarczy więc trzy razy popełnić groźne wykroczenie aby w Czechach stracić prawo jazdy. Co ciekawe do groźnego wykroczenia zaliczana jest rozmowa przez telefon bez użycia zestawu głośnomówiącego.

Czeski system punktów karnych jest dość ostry dla piratów drogowych. Punkty karne są ważne niemalże bezterminowo. Jeżeli przez rok kierowca nie popełni żadnego wykroczenia to kasują mu się nie wszystkie, a jedynie 4 punkty karne.

Na czerwonym w prawo to kolejna zmiana jaką szykuje Czeski rząd, który poza wprowadzeniem wyższych kar, chce także odkorkować zatłoczone skrzyżowania. 

Przepis będzie przypominał nasze zielone strzałki w prawo przed którymi zawsze należy się zatrzymać, upewnić o bezkolizyjnej możliwości przejazdu i dopiero wykonać manewr skrętu w prawo. Różnica między Polską a Czechami będzie polegać jednak na tym, że w Czechach nie będzie zielonych strzałek tak więc kierowca znający aktualne przepisy będzie mógł skręcić w prawo podczas gdy na sygnalizatorze będzie zapalone czerwone światło.

Bezpieczna odległość od auta poprzedzającego to kolejna ważna sprawa o jakiej myślą Czesi. Tutaj jednak chcą łagodnie karać kierowców i przewidują 4 punkty karne za jej nieprzestrzeganie.

Albin Sieczkowski, bloger motoryzacyjny.
Albin Sieczkowski felietonista z działu Felietony
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0