Do 6 grudnia w bydgoskim Muzeum Wodociągów (Hala Pomp, ul. Gdańska 242) będzie można oglądać wystawę „Historia prawa jazdy na ziemiach polskich”, której autorem jest Jerzy Kociszewski.

Inauguracja wystawy odbyła się 20 listopada. Znajdują się na niej wzory dawnych praw jazdy i dokumentów uprawniających do prowadzenia różnych pojazdów. Jest to kolekcja, która była już prezentowana w sejmowej Sali Kolumnowej z okazji wydania milionowego prawa jazdy.


- To tylko część mojej kolekcji, która liczy ponad tysiąc egzemplarzy - mówił wtedy Kociszewski. - Wszystko zaczęło się od tego, że znalazłem trochę starych dokumentów rodzinnych. Zacząłem dekorować nimi ściany swojego mieszkania, potem kolekcja się mocno rozrosła.


Kociszewski opowiedział też bardzo ciekawą historię, która ma związek z jego zbiorami.


- Kiedyś przyszedł do mnie młody człowiek ze starym dokumentem prawa jazdy. Ciekawe było to, że znajdowały się dwie dziury. Okazało się, że należało do jego dziadka, który podczas wojny został postrzelany. Kula trafiła jednak w dokument, który nosił w kieszeni munduru. Tym samym prawo jazdy uratowało mu życie.


Wystawa w Bydgoszczy została zorganizowana przez fundację Cooperatio wspólnie ze stowarzyszeniem KIEROWCA.PL oraz Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych.


red


 

felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0