W poniedziałek 22 października w Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie odbyło się ostatnie szkolenie dla instruktorów nauki jazdy motocyklem przeprowadzone w ramach projektu „Motocyklowe lato w Zachodniopomorskiem” oraz spotkanie z mediami zamykające i podsumowujące akcję.

Organizatorem akcji „Motocyklowe lato w Zachodniopomorskiem”, współfinansowanej w ramach rządowego programu „Razem bezpieczniej” jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie KIEROWCA.PL.


Projekt był realizowany przy współpracy i zaangażowaniu Wojewody Zachodniopomorskiego, Wydziału Ruchu KWP, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz przedstawicieli szczecińskiego środowiska motocyklistów.


Wszystko dla bezpieczeństwa


W województwie zachodniopomorskim - tak jak w całej Polsce, notuje się dynamiczny wzrost ilości rejestrowanych jednośladów. Rosnąca popularność motocykli sprawia, że - zwłaszcza w okresie wakacyjnym, temat bezpieczeństwa motocyklistów staje się coraz większym problemem.


Głównym celem akcji było oddziałanie na wyobraźnię i świadomość kierujących motocyklami i innych uczestników ruchu, aby w efekcie spadła liczba zdarzeń drogowych z udziałem motocyklistów.


Równolegle z kampanią medialną organizowane były szkolenia dla motocyklistów, policjantów z „drogówki” oraz instruktorów nauki jazdy.


„Pozytywna jazda”


Akcja „Motocyklowe lato” jako jedna z pierwszych w Polsce miała charakter pozytywny. Nie opierała się tylko na negatywnych emocjach i próbach straszenia mocnymi sloganami.


Przewodnim hasłem „Motocyklowego lata 2012” jest „Pozytywna jazda”. Do szanowania motocyklistów miły zachęcać kolejne: „Polub motocyklistów” i „Z motocyklistą masz po drodze”.


Dużym problemem w Polsce jest brak zrozumienia pomiędzy kierowcami jednośladów, a kierowcami aut osobowych czy ciężarowych - mówi prezes Stowarzyszeni KIEROWCA.PL Włodzimierz Zientarski - mam nadzieję, iż projekt wpłynął w pozytywny sposób na poszanowanie praw i zrozumienie wzajemne wszystkich uczestników ruchu drogowego.


W Polsce ciągle panuje stereotyp motocyklisty - szaleńca, osoby nieodpowiedzialnej, niebezpiecznej, a przecież często są to głowy rodzin, ludzie normalni, często wysoko postawieni przedstawiciele różnych zawodów.


Szkolenia podczas zlotów motocyklowych


Realizacja projektu rozpoczęła się już w czerwcu udziałem w zlocie motocyklowym „Cruiser Party - XIV święto Junaka”, który odbył się 9 czerwca w Szczecinie. W jego trakcie przeprowadzane były szkolenia z zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, które prowadzone były przez wykwalifikowanych ratowników medycznych z Ochotniczej Straży Pożarnej ze Szczecina. Ze szkoleń skorzystało kilkudziesięciu motocyklistów.


Równie dużym zainteresowaniem cieszyły się podobne szkolenia zorganizowane podczas trzech kolejnych, najpopularniejszych w województwie zlotów: w Lubieszewie, Polanowie i Sułominie. W sumie, z zakresu udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków motocyklowych, zostało przeszkolonych ponad 100 motocyklistów i kierowców.


Szkolenia dla policjantów i instruktorów


25 i 26 czerwca w Choszcznie odbyło się szkolenie dla funkcjonariuszy policji. Tytuł szkolenia to: „Motocykliści jako sprawcy i ofiary wypadków drogowych. Stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie województwa zachodniopomorskiego”. Wzięło w nim udział 25 funkcjonariuszy.


Około 50 instruktorów nauki jazdy na kat. A zostało przeszkolonych w trakcie szkoleń zorganizowanych w Szczecinie i Koszalinie. Podczas spotkań omawiane były efektywne metody nauki kandydatów na motocyklistów, stan wyszkolenia motocyklowych adeptów oraz zagadnienia związane ze zmianami w systemie szkolenia i egzaminowania kandydatów, jakie będą wprowadzone od 2013 r.


Akcja informacyjna


Zlotom motocyklowym i szkoleniom będzie towarzyszyła kampania medialna. Spoty reklamowe zachęcające do polubienia fanów „dwóch kółek” i promującą bezpieczną, bezkolizyjną jazdę będą emitowane w TVP Szczecin i Radiu Szczecin.


Zachodniopomorscy kierowcy dostali do swoich rąk specjalne ulotki. Znalazły się w nich m.in. porady dotyczące sposobu poruszania się na drodze w towarzystwie motocyklistów oraz instrukcje dotyczące udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków. Kilkadziesiąt tysięcy ulotek zostało rozdysponowanych przez zachodniopomorską policję.


Motocykliści uczestniczący w szkoleniach otrzymali apteczki motocyklowe, szelki odblaskowe oraz koszulki. Pojawiły się także specjalne naklejki na samochody. Od lipca na jeżdżących po województwie PKS-ach i autobusach komunikacji miejskiej ukazały się przekazy „zauważ motocyklistę”.


Porady i informacje w internecie można znaleźć na specjalnie stworzonej na potrzeby akcji stronie www.pozytywnajazda.pl


Podsumowaniem projektu jest opracowanie i wydanie raportu o zagrożeniach ze strony młodych kierowców na zachodniopomorskich drogach. - Mam nadzieję, że akcja będzie przykładem dla innych województw. Być może w przyszłym roku będziemy mogli mówić już o akcji ogólnopolskiej, a nie tylko lokalnej - mówi o przedsięwzięciu Zientarski.


 

redaktor felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0