„Motocyklowe lato w Zachodniopomorskiem 2012”

motocyklista jadący na motorze

W poniedziałek 22 października w Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie odbyło się ostatnie szkolenie dla instruktorów nauki jazdy motocyklem przeprowadzone w ramach projektu „Motocyklowe lato w Zachodniopomorskiem” oraz spotkanie z mediami zamykające i podsumowujące akcję.

Organizatorem akcji „Motocyklowe lato w Zachodniopomorskiem”, współfinansowanej w ramach rządowego programu „Razem bezpieczniej” jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie KIEROWCA.PL.

Projekt był realizowany przy współpracy i zaangażowaniu Wojewody Zachodniopomorskiego, Wydziału Ruchu KWP, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz przedstawicieli szczecińskiego środowiska motocyklistów.

Wszystko dla bezpieczeństwa

W województwie zachodniopomorskim – tak jak w całej Polsce, notuje się dynamiczny wzrost ilości rejestrowanych jednośladów. Rosnąca popularność motocykli sprawia, że – zwłaszcza w okresie wakacyjnym, temat bezpieczeństwa motocyklistów staje się coraz większym problemem.

Głównym celem akcji było oddziałanie na wyobraźnię i świadomość kierujących motocyklami i innych uczestników ruchu, aby w efekcie spadła liczba zdarzeń drogowych z udziałem motocyklistów.

Równolegle z kampanią medialną organizowane były szkolenia dla motocyklistów, policjantów z „drogówki” oraz instruktorów nauki jazdy.

„Pozytywna jazda”

Akcja „Motocyklowe lato” jako jedna z pierwszych w Polsce miała charakter pozytywny. Nie opierała się tylko na negatywnych emocjach i próbach straszenia mocnymi sloganami.

Przewodnim hasłem „Motocyklowego lata 2012” jest „Pozytywna jazda”. Do szanowania motocyklistów miły zachęcać kolejne: „Polub motocyklistów” i „Z motocyklistą masz po drodze”.

Dużym problemem w Polsce jest brak zrozumienia pomiędzy kierowcami jednośladów, a kierowcami aut osobowych czy ciężarowych – mówi prezes Stowarzyszeni KIEROWCA.PL Włodzimierz Zientarski – mam nadzieję, iż projekt wpłynął w pozytywny sposób na poszanowanie praw i zrozumienie wzajemne wszystkich uczestników ruchu drogowego.

W Polsce ciągle panuje stereotyp motocyklisty – szaleńca, osoby nieodpowiedzialnej, niebezpiecznej, a przecież często są to głowy rodzin, ludzie normalni, często wysoko postawieni przedstawiciele różnych zawodów.

Szkolenia podczas zlotów motocyklowych

Realizacja projektu rozpoczęła się już w czerwcu udziałem w zlocie motocyklowym „Cruiser Party – XIV święto Junaka”, który odbył się 9 czerwca w Szczecinie. W jego trakcie przeprowadzane były szkolenia z zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, które prowadzone były przez wykwalifikowanych ratowników medycznych z Ochotniczej Straży Pożarnej ze Szczecina. Ze szkoleń skorzystało kilkudziesięciu motocyklistów.

Równie dużym zainteresowaniem cieszyły się podobne szkolenia zorganizowane podczas trzech kolejnych, najpopularniejszych w województwie zlotów: w Lubieszewie, Polanowie i Sułominie. W sumie, z zakresu udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków motocyklowych, zostało przeszkolonych ponad 100 motocyklistów i kierowców.

Szkolenia dla policjantów i instruktorów

25 i 26 czerwca w Choszcznie odbyło się szkolenie dla funkcjonariuszy policji. Tytuł szkolenia to: „Motocykliści jako sprawcy i ofiary wypadków drogowych. Stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie województwa zachodniopomorskiego”. Wzięło w nim udział 25 funkcjonariuszy.

Około 50 instruktorów nauki jazdy na kat. A zostało przeszkolonych w trakcie szkoleń zorganizowanych w Szczecinie i Koszalinie. Podczas spotkań omawiane były efektywne metody nauki kandydatów na motocyklistów, stan wyszkolenia motocyklowych adeptów oraz zagadnienia związane ze zmianami w systemie szkolenia i egzaminowania kandydatów, jakie będą wprowadzone od 2013 r.

Akcja informacyjna

Zlotom motocyklowym i szkoleniom będzie towarzyszyła kampania medialna. Spoty reklamowe zachęcające do polubienia fanów „dwóch kółek” i promującą bezpieczną, bezkolizyjną jazdę będą emitowane w TVP Szczecin i Radiu Szczecin.

Zachodniopomorscy kierowcy dostali do swoich rąk specjalne ulotki. Znalazły się w nich m.in. porady dotyczące sposobu poruszania się na drodze w towarzystwie motocyklistów oraz instrukcje dotyczące udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków. Kilkadziesiąt tysięcy ulotek zostało rozdysponowanych przez zachodniopomorską policję.

Motocykliści uczestniczący w szkoleniach otrzymali apteczki motocyklowe, szelki odblaskowe oraz koszulki. Pojawiły się także specjalne naklejki na samochody. Od lipca na jeżdżących po województwie PKS-ach i autobusach komunikacji miejskiej ukazały się przekazy „zauważ motocyklistę”.

Porady i informacje w internecie można znaleźć na specjalnie stworzonej na potrzeby akcji stronie www.pozytywnajazda.pl

Podsumowaniem projektu jest opracowanie i wydanie raportu o zagrożeniach ze strony młodych kierowców na zachodniopomorskich drogach. – Mam nadzieję, że akcja będzie przykładem dla innych województw. Być może w przyszłym roku będziemy mogli mówić już o akcji ogólnopolskiej, a nie tylko lokalnej – mówi o przedsięwzięciu Zientarski.

 

1 komentarz do “„Motocyklowe lato w Zachodniopomorskiem 2012””

  1. Pingback: published here

Dodaj komentarz