Część kandydatów na kierowców posiada niezbędne umiejętności do zdania egzaminu na prawo jazdy, ale nie radzi sobie ze stresem. Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnowie postanowił im pomóc. Od lutego organizowane są dla nich grupowe warsztaty. Prowadzi je psycholożka transportu.

Nikt nie ma wątpliwości, że egzamin na prawo jazdy, szczególnie część praktyczna, budzi bardzo duże emocje i stres. Czasami kandydaci na kierowców zachowują się kompletnie nieracjonalnie. W lutym 2012 roku w Częstochowie kobieta wykonująca manewry na placu rozbiła autem betonowe ogrodzenie i wyjechała na drogę. Pomyliła pedał gazu z hamulcem. Egzaminator dogonił ją za murem. Na szczęście ani egzaminowana, ani żaden inny uczestnik ruchu nie ucierpiał. Zdezorientowana kierująca powtarzała: - No cóż to się stało? Jezus, Maria! Przecież wszystko było dobrze.


Jesienią 2014 roku w Krakowie było jeszcze groźniej. Kobieta podczas egzaminacyjnej jazdy po mieście wymusiła pierwszeństwo, a samochód, któremu zajechała drogę, wpadł w poślizg i dachował! Znajdująca się w nim kobieta odniosła lekkie obrażenia, jej dwuletnie dziecko wymagało hospitalizacji.


To oczywiście ekstremalne wypadki. Częściej nieco mniej dotkliwe potknięcia skutkują negatywnym wynikiem egzaminu. Czasem kandydat na kierowcę jest bardzo dobrze przygotowany do egzaminu, ale zjada go stres i popełnia szkolne wręcz błędy. Takie, które nigdy nie zdarzały się mu podczas przygotowań do egzaminu.


Zaczęło się od indywidualnych konsultacji


Właśnie takim osobom postanowił pomóc Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnowie. Od lutego organizowane są tam grupowe warsztaty przygotowujące do wypracowania technik skutecznego radzenia sobie ze stresem egzaminacyjnym.


- Od jakiegoś czasu prowadziłam z osobami chętnymi konsultacje na ten temat, ale indywidualne - mówi Anna Gdowska, psycholożka transportu z tarnowskiego MORD-u. - Najpierw starałam się rozeznać, jaką każdy ma motywację do tego, żeby zdobyć prawo jazdy. Potem próbowałam uświadamiać, że stres podczas egzaminu jest normalny i potrzebny, trzeba go tylko okiełznać.


Podczas indywidualnych konsultacji psycholożka zauważyła, że przychodzą do niej osoby, które borykają się z podobnymi problemami. Przykład? Popełnienie przez nie nawet małego błędu powodowało taki stres, że niedługo potem pojawiały się kolejne, skutkujące już negatywną oceną na egzaminie praktycznym.


- Rozmawialiśmy też o tym, jak egzamin praktyczny w ogóle przebiega, z jakimi sytuacjami może się spotkać kandydat na kierowcę podczas jazdy po mieście - wspomina Gdowska. - Z tego, co się orientuję, a monitorowałam późniejsze losy osób, z którymi prowadziłam indywidualne konsultacje, większość zdała potem egzamin.


Takie indywidualne, zawsze bezpłatne konsultacje z psychologiem oferuje już coraz większa liczba wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego. Chodzi m.in. o Konin, Bydgoszcz czy Legnicę.


Grupa wsparcia


Jednak psycholożka z Tarnowa i MORD postanowili iść krok dalej i organizować warsztaty dla większej grupy, nie indywidualne konsultacje.


- Nie każda osoba lubi rozmawiać ze mną indywidualnie, wolą spotykać się w grupie, wtedy jest im dużo łatwiej - tłumaczy Gdowska. - Zdecydowaliśmy się więc na prowadzenie warsztatów, które, jak wstępnie zaplanowaliśmy, będziemy organizowali raz w miesiącu.


Pierwsze zajęcia odbyły się 8 lutego. Jak mówi psycholożka, najważniejsze w zajęciach grupowych jest to, żeby uczestnicy opowiadali o swoich doświadczeniach egzaminacyjnych, a nie tylko słuchali osoby zawodowo zajmującej się doradzaniem innym, jak radzić sobie ze stresem. Tworzy się wtedy swoista grupa wsparcia.


Jakub Ziębka

felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0