Mniej ofiar, wypadków tyle samo

przejazd kolejowy, zamknięty szlaban

Podczas tegorocznych wakacji znacząco spadła liczba ofiar wypadków na przejazdach i przejściach kolejowo-drogowych. W porównaniu do zeszłego roku jest ich mniej o 50 proc. Na podobnym poziomie utrzymuje się za to liczba wypadków i kolizji. W pierwszych ośmiu miesiącach tego roku było ich 127. To tylko o jedno zdarzenie mniej niż w analogicznym okresie 2015 roku.

Początek września, godz. 7, przejazd kolejowo-drogowy w Wólce koło Słupcy (województwo wielkopolskie). Kierowca ignoruje czerwone światło i zamknięte rogatki, wjeżdża wprost pod nadjeżdżający pociąg relacji Poznań – Warszawa. Efekt? Jedna osoba nie żyje, dwie zostały ranne. Ponadto nieostrożne zachowanie kierowcy spowodowało opóźnienie piętnastu pociągów pasażerskich.

Kierowcy, sprawcy wakacyjnych wypadków, jak ustalili kolejarze i policja, wciąż popełniają typowe błędy. Objeżdżają zamknięte rogatki, bez zatrzymania mijają znak STOP, ignorują czerwone światła, a nawet taranują rogatki. Dobra wiadomość jest tylko jedna. Maleje liczba ofiar wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych.

Jest lepiej

W lipcu i sierpniu tego roku doszło do czterdziestu zdarzeń z udziałem pojazdów i pieszych na przejazdach oraz przejściach kolejowo-drogowych. Jak ustaliła policja i przedstawiciele kolei, wszystkie były spowodowane nieostrożnością kierowców. Zginęło siedem osób, czyli o 50 proc. mniej niż w 2015 roku. W zdarzeniach uczestniczyło 28 samochodów osobowych, cztery samochody ciężarowe, dwa dostawcze, ciągnik rolniczy i motorower.

A jak wyglądają statystyki uwzględniające pierwszych osiem miesięcy tego roku? Doszło wtedy do 127 wypadków i kolizji. To tylko o jedno zdarzenie mniej niż w analogicznym okresie 2015 roku. Jednak ich skutki nie są już tak tragiczne. Do września 2016 roku śmierć poniosło o 17 proc. osób mniej (35) niż rok wcześniej. Spadła też (o 35 proc.) liczba ciężko rannych. Było to siedemnaście osób.

PLK edukują

Próbując zmniejszyć liczbę wypadków na przejazdach i przejściach kolejowo-drogowych, PKP Polskie Linie Kolejowe (odpowiedzialne m.in. za infrastrukturę kolejową) prowadziły latem akcję „Bezpieczny piątek”. Apelowano do kierowców i pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności przy przekraczaniu linii kolejowych.

Podczas prawie 400 działań na przejazdach kolejowo-drogowych ponad 30 tysięcy kierowców, pasażerów i pieszych dodatkowo zostało poinformowanych o zasadach przestrzegania bezpieczeństwa na styku toru i drogi. Przedstawiciele PLK i straży ochrony kolei we współpracy z policją informowali, że gwarancją bezpieczeństwa jest tylko postępowanie zgodne z przepisami.

– Rozmowy i ulotki przypominały, że ignorowanie zdrowego rozsądku, brawura i pośpiech to nie tylko tworzenie zagrożenia dla kierowców i ich pasażerów oraz podróżnych w pociągach, ale także dla innych użytkowników przejazdów – mówi Anna Pęk z Zakładu Linii Kolejowych w Gdyni, która obserwowała zachowania kierowców.

W wakacyjne piątki patrolowano także tory w okolicach tzw. dzikich przejść, przez które wiele osób przechodzi, ryzykując zdrowie i życie swoje, a także innych. To nie koniec działań PLK w zakresie bezpieczeństwa. Podobnie jak w zeszłym roku, bezpieczne zachowania będą promowane wśród uczniów w trakcie projektu „Październik miesiącem edukacji”.

Jakub Ziębka

 

„Bezpieczny piątek” w liczbach

kierowcom i pieszym rozdano 31 tys. ulotek

przeprowadzono 387 akcji ulotkowo-prewencyjnych

akcjami objęto 314 przejazdów ulokowanych na terenie wszystkich szesnastu województw

pouczono 1826 kierowców i pieszych

mandaty otrzymało 123 kierowców i pieszych.

 

 

Wasze komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Brak produktów w koszyku.