Kolejne wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego będą organizowały egzaminy na kategorię AM poza swoimi siedzibami lub filiami. Chodzi o Opole oraz Olsztyn. W obu przypadkach sejmiki wojewódzkie wyraziły już na to zgodę. Pierwsze egzaminy odbędą się wiosną.

Możliwość zdawania egzaminu na kategorię AM w każdym mieście, nie tylko w tym, gdzie funkcjonuje wojewódzki ośrodek ruchu drogowego lub jego filia, dało rozporządzenie w sprawie egzaminowania kandydatów na kierowców. Weszło ono w życie w zeszłym roku.


W akcie prawnym wskazano także, że zadania egzaminacyjne oraz trasa egzaminacyjna będą dobierane na miejscu przez egzaminatora w zależności od infrastruktury dostępnej w miejscu egzaminowania. Skrócono też minimalny czas trwania części praktycznej egzaminu w ruchu drogowym do 10 minut. Zdaniem resortu infrastruktury i budownictwa takie rozwiązanie powinno znacznie ułatwić zdobycie uprawnień do kierowania pojazdami w zakresie prawa jazdy kategorii AM i zlikwidowanie patologii, polegającej na kierowaniu motorowerami bez wymaganych uprawnień.


Zdobywanie prawka to nie obciach


Jako pierwsze z nowych możliwości skorzystały WORD-y w Zielonej Górze i Gorzowie. Wcześniej radni Sejmiku Województwa Lubuskiego podjęli uchwałę, zgodnie z którą praktyczne egzaminy na kategorię AM mogą się odbywać w każdym mieście. Stało się to w maju ubiegłego roku. Pierwsze egzaminy odbyły się w sierpniu.


Rafał Gajewski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Zielonej Górze, wyliczał wtedy, że gdy w gimnazjach organizowane były egzaminy na kartę rowerową, ponad tysiąc uczniów uzyskiwało uprawnienia. Od 2013 roku, kiedy wprowadzono kategorię AM, egzamin zdaje tylko kilkanaście osób rocznie. Co to oznacza? Albo młodzi ludzie nie jeżdżą już motorowerami lub czterokołowcami lekkimi, albo korzystają z nich, tylko nie mają uprawnień.


- Musimy pracować na to, by dla młodych ludzi posiadanie prawka było cool, a nie obciachem - mówił w rozmowie ze „Szkołą Jazdy” dyrektor zielonogórskiego ośrodka.


Piłka po stronie OSK


Okazuje się, że wiosną tego roku egzaminy na kategorię AM poza siedzibami WORD-ów oraz ich filiami będą organizowały nie tylko ośrodki w Gorzowie i Zielonej Górze, ale także w Olsztynie oraz Opolu.


- Praktycznie wszystkie formalności są już załatwione - mówi Marcin Kiwit, rzecznik prasowy WORD-u w Olsztynie. - Decyzję o tym, że egzaminy na kategorii AM mogą odbywać się w siedemnastu miastach powiatowych w województwie warmińsko-mazurskim, podjęli radni sejmiku. Teraz czekamy na zgłoszenia ośrodków szkolenia kierowców.


W lutym odbyło się już spotkanie przedstawicieli olsztyńskiego WORD-u i właścicieli OSK, które szkolą na kategorię AM. Właściciele OSK zostali poinformowani o możliwości przeprowadzania egzaminów w siedemnastu miastach powiatowych.


- Inicjatywa jest teraz po stronie OSK - wyjaśnia Kiwit. - Jeśli zbiorą osoby zainteresowane zdawaniem egzaminu w jednym z siedemnastu miast powiatowych, nasz egzaminator tam przyjedzie. Wszystko będzie się odbywało z wykorzystaniem infrastruktury należącej do ośrodków szkolenia kierowców.


Zainteresowanie już jest. Prawdopodobnie egzaminy na kategorię AM wiosną będą się odbywały m.in. w Iławie oraz Nowym Mieście Lubawskim.


Do przeprowadzania egzaminów poza Opolem oraz Kędzierzynem-Koźlem przygotowuje się także ośrodek egzaminacyjny mający siedzibę w stolicy województwa opolskiego. Stosowna uchwała została podjęta przez radnych sejmiku województwa w zeszłym roku.


- Finalizujemy teraz ostatnie formalności - informuje Edward Kinder, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu. - Chodzi o podpisanie umów z powiatami oraz podmiotami, które zostały przez nie wskazane jako posiadające miejsce, gdzie można będzie egzaminować. Pierwsze egzaminy powinny odbyć się wiosną. W grę wchodzi choćby Nysa.


Co ciekawe, WORD w Opolu zamierza przeprowadzać w miastach powiatowych nie tylko egzaminy praktyczne, ale też teoretyczne. Kupiony został bus, w którym zainstalowano cztery stanowiska komputerowe. Jeśli zbierze się grupa chętnych, pojazd ten przyjedzie do miasta powiatowego, w którym mieszkają.


Jakub Ziębka

felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0