Młodzi często pijani i pod wpływem narkotyków

kieliszki z alkoholem

Lato i wakacje to najlepszy moment na organizowanie imprez, zabawę w dyskotekach i spotkania z przyjaciółmi. Potem trzeba jednak wrócić do domu. Jak wynika z badań młodzi francuscy kierowcy nie wahają się wsiąść za kierownicę po kilku drinkach czy zażyciu narkotyków. Ponad jedna czwarta z nich nawet nie ma prawa jazdy- informuje „Le Parisien”.

Podczas wakacji – czyli w lipcu i sierpniu – ginie co roku na francuskich drogach ponad 800 osób. Wiele z nich to ofiary młodzieńczej bezmyślności. Ale nie ma się co dziwić skoro aż 17 proc. młodych kierowców – pomiędzy 15. a 24. rokiem życia przyznaje, że często prowadzi na tzw. podwójnym gazie lub pod wpływem narkotyków. Aż 27 proc. młodych wsiada do auta bez prawa jazdy: część z nich je straciła, część nigdy nie przystąpiła do egzaminu.

To pokazuje, że wielu młodych kierowców nie zdaje sobie sprawy, że najważniejszą sprawą dla zachowania bezpieczeństwa na drodze, jest przestrzeganie przepisów – twierdzi Wim Maes, dyrektor generalny Volvo weFrancji (to ta firma zleciła badania). – Nie ma sensu konstruowanie coraz bezpieczniejszych pojazdów, skoro ich kierowcy nie dbają o bezpieczeństwo na drogach.

Źródło: Sfora.pl