Mistrz obronił tytuł. Pierzynka ponownie najlepszy [zdjęcia]

Mariusz Pierzynka

Wałbrzyszanin Mariusz Pierzynka po raz drugi z rzędu został najlepszym instruktorem nauki jazdy. Jednak tym razem zwycięstwo w konkursie „Instruktor Roku” nie przyszło mu łatwo. Drugi w klasyfikacji Leszek Rzońca stracił do niego tylko punkt. Na najniższym stopniu podium stanął Karol Waluśkiewicz.

W tym roku ogólnopolski konkurs „Instruktor Roku” odbywał się od 26 do 27 czerwca w Bełchatowie. Uczestniczyło w nim kilkudziesięciu zawodników i zawodniczek, którzy mierzyli się w pięciu konkurencjach. Imprezę zorganizowało Stowarzyszenie Ośrodków Szkolenia Kierowców i Instruktorów Regionu Piotrkowskiego.

W centrum Bełchatowa, z polityką w tle

Pierwszą z konkurencji był test sprawdzający znajomość przepisów ruchu drogowego. To jedyna konkurencja odbywająca się pierwszego dnia zawodów. Dzień później, w samym centrum Bełchatowa, przy pl. Narutowicza, miała miejsce praktyczna część konkursu. W tym samym czasie odbywała się tam najważniejsza regionalna impreza – Dni Bełchatowa oraz trwał wiec największej polskiej partii opozycyjnej – Prawa i Sprawiedliwości.

Zawodnicy musieli pokazać swoje umiejętności m.in. z udzielania pierwszej pomocy. Tutaj zadanie utrudniała osoba, która wcieliła się w sprawczynię wypadu. Instruktorzy startowali także w takich konkurencjach jak stabilność stewarda (na biegu wstecznym), jazda na trolejach i próba sir Lancelota (wykonywane z siedzenia pasażera). Szczególnie dużą trudność sprawiało zawodnikom to ostatnie zadanie, polegające na przejeździe samochodem z lancą zamontowaną po jego prawej stronie i zbieraniu kółek zawieszonych na statywach. Wszystko przez nierówną nawierzchnię, która w niektórych miejscach uniemożliwiała prawidłowe wykonanie próby. Dlatego też sędziowie postanowili anulować wyniki tej konkurencji, a w zamian zaproponowali slalom (na biegu wstecznym).

Zacięta rywalizacja

Po zliczeniu wszystkich wyników okazało się, że zwycięzcą w klasyfikacji generalnej konkursu został obrońca tytułu „Instruktora Roku” – wałbrzyszanin Mariusz Pierzynka. W sumie było to już jego trzecie zwycięstwo w historii konkursu. Jednak w tym roku konkurencja okazała się bardzo mocna, bo Pierzynka  zaledwie o… jeden punkt wyprzedził Leszka Rzońcę z Białegostoku. Trzecie miejsce zajął Karol Waluśkiewicz z Olkusza. Z kolei instruktorką roku (startowały trzy panie) została Katarzyna Miliszewska z Olecka, która tym samym obroniła tytuł sprzed roku.

Organizatorzy konkursu ogłosili także wyniki poszczególnych konkurencji. Okazało się, że próbę sir Lancelota i jazdę na trolejach najlepiej wykonał Mariusz Pierzynka. Ze stabilnością stewarda najlepiej poradził sobie Karol Waluśkiewicz, testem sprawdzającym znajomość przepisów ruchu drogowego – Adam Krzyszowski (Olkusz), udzielaniem pierwszej pomocy – Witold Buś (Piotrków Trybunalski).

Jednym ze sponsorów konkursu był wydawca miesięcznika „Szkoła Jazdy”, firma e-kierowca.

Jubileusz

Tegoroczna, XVI edycja „Instruktora Roku” zbiegła się z imprezą zorganizowaną z okazji dwudziestolecia działalności Stowarzyszenia Ośrodków Szkolenia Kierowców i Instruktorów Regionu Piotrkowskiego. Odbyła się ona 26 czerwca w hotelu Turmot. Uczestniczyli w nim m.in. członkowie regionalnych stowarzyszeń branżowych oraz prezydent Bełchatowa – Mariola Czechowska.

Jakub Ziębka

Wasze komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Brak produktów w koszyku.