Minister wydał komunikat. Bez mandatu za brak „papierka”

ruch drogowy

Od 1 października podróż samochodem bez dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia posiadania polisy OC nie będzie już karana mandatem. Stosowny komunikat wydał w piątek minister cyfryzacji Marek Zagórski.

– Obowiązek wożenia dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia ubezpieczenia zniknie z prawa. Wierzę, że ułatwi to życie kierowcom – mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia polisy OC, bo dane pojazdu i informacje o zawartej polisie znajdą się w CEPiK-u. Uprawnione służby (np. policja, straż miejska, czy Inspekcja Transportu Drogowego) podczas kontroli sprawdzą dane w jednej z baz systemu. Chodzi o Centralną Ewidencję Pojazdów.

Zatrzymanie odnotowywane w systemie

Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego wiąże się również ze zmianą dotyczącą zatrzymywania i jego zwrotu. Do tej pory dokument był zatrzymywany fizycznie przez osobę do tego upoważnioną. Od 1 października w przypadku, gdy pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego, uprawniony organ odnotuje zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym. Informacja o zatrzymaniu ma być przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma, jak dotychczas, pokwitowanie. Zwrot dokumentu będzie mógł odnotować zarówno organ (np. urząd miasta) go wydający, jak i dowolna jednostka w ramach podmiotu, który go zatrzymał.

Dowód rejestracyjny potrzebny na wyjeździe

Od 1 października osoba kierująca pojazdem nadal będzie musiała mieć przy sobie prawo jazdy. Może również – zwłaszcza w okresie przejściowym – spotkać się z pytaniem, kto aktualnie przechowuje dowód rejestracyjny pojazdu (wystarczy wiedzieć, że dokument w tej chwili znajduje się np. w siedzibie firmy, domu). Dowód rejestracyjny nadal będzie potrzebny przy załatwianiu formalności, m.in. na stacjach kontroli pojazdów, przy sprzedaży auta lub na wyjeździe zagranicznym.

Jakub Ziębka

Wasze komentarze (6)

  1. Ludzie, czy wożenie "PAPIERKA" aż tak bardzo utrudnia życie kierowcom ???????? Jaki problem mieć przy sobie komplet dokumentów ??? Nauczmy kierowców, aby nie mieli przy sobie dokumentów, ciekawe jak się będą tłumaczyć za granicami polski ?????????

Dodaj komentarz

Call Now Button
  • Brak produktów w koszyku.