Od 1 października podróż samochodem bez dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia posiadania polisy OC nie będzie już karana mandatem. Stosowny komunikat wydał w piątek minister cyfryzacji Marek Zagórski.
– Obowiązek wożenia dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia ubezpieczenia zniknie z prawa. Wierzę, że ułatwi to życie kierowcom – mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia polisy OC, bo dane pojazdu i informacje o zawartej polisie znajdą się w CEPiK-u. Uprawnione służby (np. policja, straż miejska, czy Inspekcja Transportu Drogowego) podczas kontroli sprawdzą dane w jednej z baz systemu. Chodzi o Centralną Ewidencję Pojazdów.

Zatrzymanie odnotowywane w systemie

Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego wiąże się również ze zmianą dotyczącą zatrzymywania i jego zwrotu. Do tej pory dokument był zatrzymywany fizycznie przez osobę do tego upoważnioną. Od 1 października w przypadku, gdy pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego, uprawniony organ odnotuje zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym. Informacja o zatrzymaniu ma być przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma, jak dotychczas, pokwitowanie. Zwrot dokumentu będzie mógł odnotować zarówno organ (np. urząd miasta) go wydający, jak i dowolna jednostka w ramach podmiotu, który go zatrzymał.

Dowód rejestracyjny potrzebny na wyjeździe

Od 1 października osoba kierująca pojazdem nadal będzie musiała mieć przy sobie prawo jazdy. Może również – zwłaszcza w okresie przejściowym – spotkać się z pytaniem, kto aktualnie przechowuje dowód rejestracyjny pojazdu (wystarczy wiedzieć, że dokument w tej chwili znajduje się np. w siedzibie firmy, domu). Dowód rejestracyjny nadal będzie potrzebny przy załatwianiu formalności, m.in. na stacjach kontroli pojazdów, przy sprzedaży auta lub na wyjeździe zagranicznym.

Jakub Ziębka
Krzysztof Ledzion felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0