Marcowy numer „Szkoły Jazdy” już w sprzedaży!

miesięczniki " Szkoła jazdy "

Co dokładnie jest zapisane w nowelizacji ustawy odsuwającej w czasie wdrożenie CEPiK-u? Ile ten system kosztował? Dlaczego tworzy się przepisy, których potem nie można będzie egzekwować? – odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziecie w marcowym numerze „Szkoły Jazdy”. Zapraszamy do lektury!

Temat numeru: CEPiK 2.0 i okres próbny

Stan permanentnej niepewności

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt ustawy, która ponownie odsunie w czasie wdrożenie CEPiK-u 2.0 i wszystkich związanych z tym systemem rozwiązań. Jak się jednak okazuje, data 4 czerwca 2018 roku wciąż pozostaje przynajmniej częściowo aktualna, dlatego warto przypomnieć sobie, co się z nią wiąże.

ODTJ-oty wciąż czekają

Na terenie trzech województw wciąż nie ma ośrodka doskonalenia techniki jazdy, w którym mają odbywać się, odłożone na nieokreśloną przyszłość, godzinne szkolenia praktyczne. Jednak te ODTJ-oty, które działają, zapowiadają, że są na zmiany odpowiednio przygotowane.

Studnia bez dna

Dotychczasowy koszt modernizacji systemu CEPiK wyniósł między 200 a 300 mln zł. Nie jest to jednak kwota ostateczna. Na projekt trzeba będzie przeznaczyć jeszcze kilkadziesiąt milionów – poinformował pod koniec stycznia Karol Okoński, wiceminister cyfryzacji.

Zieloni niewidzialni dla radarów

Początkujący kierowcy powinni jeździć ostrożniej, czyli wolniej. Zdrowy rozsądek wzmocniono przepisami, które mogą jednak okazać się martwe. No bo jak sprawdzić, czy autem pędzącym autostradą 140 km/h kieruje rutyniarz czy nowicjusz?

 

Dobre wyniki  nie są dziełem przypadku

W porównaniu do roku 2015 w 2017 zdawalność egzaminów praktycznych na kat. B we wrocławskim WORD-zie wzrosła aż o 10 proc. – wynika z raportu, który opublikowaliśmy w lutowym numerze „Szkoły Jazdy”. Skąd taka zmiana? Wyjaśnia to dyrektor wrocławskiego WORD-u Grzegorz Kajca.

Korki w Andach? Poznajcie Kolumbię

Wyobrażacie sobie zakorkowane ulice na wysokości ponad 2600 m n.p.m.? Dla mieszkańców Niziny Środkowoeuropejskiej to abstrakcja, dla Kolumbijczyków – codzienność. Tamtejsze drogi ostro weryfikują umiejętności kierowców. Ale prawko zdobyć łatwo.

Jazda bez wspomagania

Pojazdy, które są wykorzystywane na egzaminach praktycznych, nie mogą być wyposażone m.in. w czujniki parkowania, kamery cofania, urządzenia wspomagające jazdę pod górę, ostrzegające o pojeździe w martwym polu – wynika z pisma pochodzącego z Ministerstwa Infrastruktury, do którego dotarła „Szkoła Jazdy”.

Wygodne filie

Otwieranie kolejnych oddziałów terenowych WORD-ów wydaje się strzałem w dziesiątkę. Korzyści z tworzenia nowych miejsc egzaminowania w mniejszych miastach zauważają zarówno kursanci, jak i szkoły nauki jazdy.

Nie taki diabeł straszny

Bezpośredni wtrysk benzyny wciąż budzi obawy. Mając wybór, kierowcy często decydują się na zakup technologicznie starszego silnika z pośrednim sposobem zasilania. Czy słusznie?

Unoszenie nadwozia przed kolizją

Zderzenia boczne należą do najpoważniejszych w skutkach. Wszystko przez ograniczone rozmiary struktur energochłonnych w drzwiach i słupkach nadwozia. Audi częściowo rozwiązało problem.

Kierowcy uwielbiają środkowy pas

Okupowanie lewego pasa ruchu to moda, która nie przemija. Mało tego, coraz częściej mamy do czynienia z jej kolejną odmianą. Mam na myśli okupację środkowego pasa ruchu – pisze Albin Sieczkowski.

Sezon za pasem

Zbliża się sezon szkoleń na kategorię A. To dobry moment, żeby przyjrzeć się motocyklom aktualnie wykorzystywanym w WORD-ach.

Na Śląsku iskrzy

Na łamach wydawanego przez WORD w Katowicach periodyku „Bezpieczna Jazda” ukazał się wywiad z wicedyrektorem ośrodka, który, zdaniem właścicieli śląskich OSK, przedstawia ich w bardzo złym świetle. Dlatego własnym przygotowali replikę. Jednak katowicki WORD odmówił jej publikacji. Szkoleniowcy są takim postępowaniem ośrodka rozgoryczeni.

Rodzinny typ  niecierpiący rodzinnych aut

– Mimo że jestem rodzinnym typem, nie cierpię typowych rodzinnych aut. Wszystkie są do siebie podobne i kojarzą mi się z samochodami, które na co dzień są w różnych małych instytucjach, typu biblioteka czy instytut, przeznaczone do wożenia gości. Rodzina to nie przedszkole, a mama to nie szofer busika. Lubię auta z osobowością. Sama jestem typem, który ceni ładną linię bardziej niż praktyczność – mówi w rozmowie ze „Szkołą Jazdy” Agata Passent, znana felietonistka i dziennikarka.

Prąd jest ważny

Skoro w pewnym sensie jesteśmy zmuszeni do korzystania z pojazdów wyposażonych w urządzenia zasilane energią elektryczną, warto wiedzieć, jak właściwie, we własnym zakresie, dbać o ich układ elektryczny – pisze Marcin Kukawka.

Made in Poland

Wielokrotnie wspominaliśmy, że Polska motoryzacją stoi. Własnych marek nie posiadamy, jednak produkujemy wiele samochodów i podzespołów na zlecenie wiodących koncernów. Chociażby volkswagena craftera drugiej generacji.

Napoleon, przyjaźń i… motocykl

Jak można złożyć hołd żołnierzom Napoleona, którzy ponad 200 lat temu, po przegranej z armią carską w bitwie pod Berezyną, wracali do Francji? Przejechać całą trasę motocyklem. Na taki pomysł wpadł francuski podróżnik Sylvain Tesson, którego książka „Berezyna. O męskiej przyjaźni, podróżach motocyklem i micie Napoleona” została niedawno wydana w języku polskim.

Czy tak ma wyglądać rekrutacja instruktora?

Jesteś pracodawcą? Ciężko pracujesz? Starasz się rozwijać jakość szkolenia i wzmacniać przewagę nad konkurencją? Chcesz zatrudniać nowych pracowników, zwłaszcza instruktorów nauki jazdy? No to masz… problem! – pisze Marek Kasprzyk.

Barlinek  uroczyście otwarty

W połowie lutego odbyło się uroczyste otwarcie pierwszego oddziału terenowego szczecińskiego WORD-u. To Barlinek, w którym egzaminy na prawo jazdy zdają już mieszkańcy południowo-zachodniej części województwa zachodniopomorskiego oraz północnej części lubuskiego.

Zmiany w facebookowej rzeczywistości

Temat zmian algorytmu Facebooka wciąż jest gorący i szeroko dyskutowany. Kontynuując wątek poruszony w poprzednim tekście przedstawiam kilka praktycznych możliwości zbudowania zasięgu organicznego oraz płatnego. O tym ostatnim nie można zapomnieć. To już praktycznie obowiązkowy punkt w strategii komunikacji w tym medium społecznościowym – tłumaczy Hubert Grygielewicz, community & content manager w agencji komunikacji interaktywnej SO FINE.

Resort interesuje się finansami WORD-ów

W  połowie lutego Ministerstwo Infrastruktury wysłało do wszystkich urzędów marszałkowskich pisma z prośbą  o przesłanie danych dotyczących WORD-ów. Chodzi m.in. o przychody z przeprowadzanych egzaminów oraz pieniądze przekazane przez ośrodki marszałkom.

Zmiany, zmiany i… po zmianach

Dla nas, właścicieli ośrodków szkolenia kierowców, zamieszanie z przesunięciem uruchomienia CEPiK-u i okresów próbnych nie jest wcale takie złe. Niech te zmiany będą zapowiadane co roku, a potem… przesuwane. Wtedy pracy  dla nas nie zabraknie, będziemy zadowoleni – pisze Piotr Rucki.

Wrocław i Kraków wymienią samochody

Do momentu zamknięcia tego numeru „Szkoły Jazdy” WORD we Wrocławiu nie wybrał jeszcze co prawda zwycięzcy przetargu na dostawę aut egzaminacyjnych, ale otworzył już oferty. Jeśli nie zdarzy się nic nieprzewidzianego, w ośrodku pojawią się kie rio. Już niedługo auta będzie też wymieniał krakowski MORD.

Drogi specjalnej troski

W teorii, tworzonej na podstawie suchych danych, trzeba stwierdzić, że na polskich drogach jest coraz bezpieczniej. Praktyka wygląda jednak zupełnie inaczej.

Złodzieje nie omijają Warszawy

W zeszłym roku łupem przestępców padło ponad 10 tys. aut. Z czego najwięcej, bo prawie 25 proc., w Warszawie i jej okolicach.

(Nie) bezpieczna autostrada

Ponad 80 proc. polskich kierowców nie umie prawidłowo poruszać się po autostradach – alarmują Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Łodzi i towarzystwo ubezpieczeń Compensa, organizatorzy akcji „Bezpieczna autostrada”. Wśród najczęściej popełnianych błędów wymieniają zbyt dużą prędkość, tzw. jazdę na zderzaku czy nieumiejętną zmianę pasa ruchu.

Szerokie kręgi Dieselgate

Na początku roku „The New York Times” i niemiecki „Bild” poinformowały, że w USA, w Lovelace Respiratory Research Institute, na zlecenie Europejskiej Grupy Badawczej ds. Zdrowia i Środowiska w Sektorze Transportu (EUGT) prowadzono eksperymenty na makakach finansowane przez niemieckie koncerny motoryzacyjne. Dziesięć małp na trzy – cztery godziny zamykano w pomieszczeniu, do którego tłoczono spaliny z rury wydechowej diesla.

Kurza „ślepota”

Ślepota zmierzchowa, potocznie nazywana kurzą, objawia się słabszym widzeniem po zmroku. Schorzenie może być bardzo uciążliwe w trakcie wykonywania codziennych obowiązków, np. podczas prowadzenia samochodu. Jak sobie z tą przypadłością radzić?

3 komentarze do “Marcowy numer „Szkoły Jazdy” już w sprzedaży!”

  1. Pingback: Clubbet168

  2. Pingback: faceless niches

  3. Pingback: วิเคราะห์บอลวันนี้

Dodaj komentarz