Od niedawna Straż Miejska może wystawić mandat za złe parkowanie na podstawie zdjęcia, które otrzymała od postronnej osoby.

W połowie listopada bieżącego roku zmienił się Kodeks Wykroczeń oraz Ustawa Prawo O Ruchu Drogowym. Przed zmianą przepisów strażnik miejski mógł wystawić mandat za nieprawidłowe parkowanie tylko wtedy, gdy był osobiście na miejscu zdarzenia.

Czas to pieniądz. Bywa, że osoby nie szanujące przepisów drogowych zostawiają, parkują swoje auto w bramie lub innym niedozwolonym miejscu na przysłowiową chwilę, nierzadko zostawiając włączone światła awaryjne. Kiedy zadzwonimy na straż miejską i zgłosimy nielegalne parkowanie to pozostaje nam już tylko czekać na przyjazd odpowiednich służb. Czasem jest to szybko i delikwenta spotyka zasłużona kara. Czasem jednak czas oczekiwania na przyjazd jest tak długi, że niekulturalny kierowca zdąży odjechać i uniknąć mandatu. Co jeżeli akurat w tym czasie pogotowie ratunkowe potrzebowałoby nagle i szybko przejechać przez wjazd, który został zastawiony? Lepiej nie komentować.

Osoby zgłaszające wykroczenia po zmianach w prawie mają teraz łatwiej, a ich skuteczność powinna być niemalże stuprocentowa. W skrócie - widzisz samochód, który blokuje chodnik, wjazd, zaparkował na miejscu dla niepełnosprawnych bez uprawnień itp. to robisz zdjęcie lub nagrywasz film i wysyłasz do straży miejskiej. O ile uprzednio taki rodzaj sprawy musiał trafiać do sądu o tyle obecnie nie jest już to konieczne.

Jeżeli zaparkowałeś na chwilę i myślisz, że ci się udało to możesz być w błędzie.

  • Straż Miejska może nałożyć karę w ciągu 60 dni od daty zgłoszenia, znalezienia sprawcy.


Zgłoszenia nie mogą być anonimowe.

W mailu do straży miejskiej poza zdjęciami lub filmem błędnie zaparkowanego pojazdu, dokładnym opisem miejsca wraz z datą i godziną musimy także podać swoje dane osobowe. Może się więc zdarzyć sytuacja w której straż miejska będzie nas chciała przesłuchać w charakterze świadka, aby wyjaśnić pewne wątpliwości celem potwierdzenia zgłoszenia lub jego wyeliminowania w przypadku pewnych nieprawidłowości.

Pamiętajmy, że dane w mailu i zdjęcia muszą się pokrywać z rzeczywistością. Inaczej będziemy odpowiadać karnie za składanie fałszywych zeznań.

  • Podejrzewam, że liczba mandatów początkowo wzrośnie. Kiedy w świat pójdą informacje o tym, że jest duża szansa na to, że zaparkowanie w niedozwolonym miejscu auta nawet na przysłowiową chwilę może się skończyć mandatem to kierowcy nie powinni powielać swoich niekulturalnych błędów.


Albin Sieczkowski, bloger motoryzacyjny.
Albin Sieczkowski felietonista z działu Felietony
Shopping Cart
Koszyk jest pusty
Razem
0,00 
0