Małe tablice rejestracyjne mogą stanowić duży problem dla kierowców

Małe tablice to nowa moda, trend za którym podążając możemy stracić dowód rejestracyjny.

Samochody, które są importowane do Polski ze Stanów Zjednoczonych lub Japonii posiadają mniejsze miejsce na montaż tablicy rejestracyjnej.

To właśnie z myślą o takich autach od lipca 2018 roku urzędy wydają krótsze tablice rejestracyjne. Wszystko po to aby ułatwić życie właścicielom importowanych samochodów. Teraz nie ma już potrzeby wyginać tablicę i montować ją w niewłaściwy sposób – wystarczy złożyć wniosek o mniejszy egzemplarz.

Problem jest jednak w tym, że właściciele europejskich samochodów zaczęli także składać wnioski o mniejsze tablice. Urzędy zbytnio nie wnikały jakie pochodzenie ma auto i czy mniejsza tablica rejestracyjna faktycznie właścicielowi się należy. Krótko stwierdzając ten kto chciał to otrzymał mniejszą tablicę.

Z pewnością mniejsza tablica rejestracyjna bardziej rzuca się w oczy wszak to coś niespotykanego dotychczas. W końcu małe tablice rejestracyjne zaczęły przykuwać uwagę policjantów, a ci z kolei zaczynają zabierać dowody rejestracyjne za te ,,małe” nieprawidłowości.

Od października ubiegłego roku urzędy wymagają złożenia oświadczenia stwierdzającego, że dane auto ma mniej miejsca na tablicę rejestracyjną i konieczne jest wydanie mniejszej ,,blachy”. Pamiętajcie, że składanie fałszywych oświadczeń według polskiego prawa jest karalne i grozi za to do 8 lat pozbawienia wolności.

Mając nieprawidłowe tablice rejestracyjne czyli np. za małe, możemy się spodziewać, że nasze auto nie przejdzie przeglądu technicznego.

Montaż małych tablic rejestracyjnych na aucie w wersji europejskiej jest niezgodny z prawem – najważniejsze co należy zapamiętać. Nie próbujcie więc na siłę starać się o mniejsze egzemplarze, gdyż może to was sporo kosztować. Jeżeli moda na małe tablice wam się już znudziła to bez większych problemów wymienicie małe egzemplarze na te właściwe.

Albin Sieczkowski, bloger motoryzacyjny.

Wasze komentarze (0)

Dodaj komentarz

Call Now Button
  • Brak produktów w koszyku.