Tematem ostatnich tygodni były bez wątpienia ujawnione przez TVN materiały z życia i szkoleń kierowców tirów. Wywołało to oburzenie chyba wszystkich, którzy mieli okazję zapoznać się z przedstawionymi w programie stacji TVN „Prosto z Polski” reportażami. Rodzi się tu pytanie, jaka przyszłość czeka wszystkie szkolenia kierowców. Między innymi ten temat podejmuje w swoim felietonie nestor środowiska szkoleniowego Janusz Ujma i używając mocnych słów, ocenia, że cała sytuacja jest pokłosiem wadliwego szkolenia i egzaminowania oraz negatywnej selekcji. Ujma podkreśla, że winne tu są również niskie zarobki tych kierowców przy reżimowym czasie zatrudnienia, co powoduje takie a nie inne zachowania. Ciężko się tutaj nie zgodzić. Mamy jednak nadzieję, że tego typu przypadki nigdy nie staną się w naszym kraju plagą, a tym bardziej codziennością. O całej sprawie przeczytać można również w tekście Mikołaja Radomskiego „Skandal w szkoleniach”.


Ponadto chciałbym zachęcić wszystkich do czytania nowego cyklu, w którym Monika Urbańska-Bulas, psycholog transportu, będzie przybliżać zagadnienia związane z tą materią. W pierwszej odsłonie przeczytamy o budowaniu porozumienia pomiędzy kursantem a instruktorem. Dowiadujemy się również, jak szkolenie nauki jazdy łączy się z popularnym ostatnio anglojęzycznym terminem coaching. Mamy nadzieję, że teksty te pozwolą wam drodzy czytelnicy lepiej poznać psychologiczne aspekty edukacji kandydatów na kierowców, no i oczywiście zastosować to wszystko w praktyce. Pozostaje mi życzyć miłej lektury.


Krzysztof Giżycki - Redaktor Naczelny


 


 


W najnowszym numerze Ogólnopolskiego Miesięcznika "Szkoła Jazdy" przeczytasz:


Wal po osobówce! Skandal w szkoleniach


Szokujące nagrania ze szkoleń organizowanych przez Ogólnopolski Związek Pracodawców Transportu Drogowego wyciekły do mediów. Wywołały burzę w mediach i złość kierowców osobówek. Na polecenie ministra Cezarego Grabarczyka sprawą szkoleń zajęła się już prokuratura.


W ministerstwie o szkoleniach
„Wpływ kwalifikacji wstępnej i szkolenia okresowego na wiedzę i umiejętności kierowców oraz poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego” - to tytuł konferencji, która odbyła się 29 marca 2011 r. w Ministerstwie Infrastruktury.


OIGOSK ma nowe władze
Delegaci wyłonili je podczas sprawozdawczo-wyborczego IV Zebrania Delegatów Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej OSK. Oprócz tego postanowiono podjąć działania w sprawie zmian w ustawie o kierujących.


Federacja chce głowy Bogdanowicza
Wystąpić do Ministra Infrastruktury o odwołanie ze stanowiska dyrektora departamentu Andrzeja Bogdanowicza za złą współpracę na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz za niewłaściwą współpracę z PFSSK - taki wniosek niemal jednogłośnie przegłosowano podczas XIII Zjazdu Delegatów Stowarzyszeń Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców.


Z wizytą u zwycięzcy konkursu ELKA CLUB
Pan Piotr Kukla, właściciel OSK Hanex w Ludomach w Wielkopolsce, został laureatem tegorocznej edycji konkursu ELKA CLUB. Nagrodą był voucher na wycieczkę turystyczną o wartości 3 tys. zł.


Instruktor Roku 2011
Zawody po raz pierwszy zostaną rozegrane w Pile. Impreza, która odbędzie się 10-11 czerwca, zapowiada się bardzo interesująco.


Nowoczesne szkolenie dla branżowców
Ponad stu przedstawicieli ośrodków szkolenia kierowców z całego kraju spotkało się pod Bełchatowem na szkoleniu zorganizowanym przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie KIEROWCA.PL.


Zawieszony między hobby a zawodem
Jak z ogrodnika stać się rajdowcem i dlaczego warto mieć syrenkę - o tym rozmawiamy z jednym z najbardziej utytułowanych pilotów rajdowych w Polsce Maciejem Wisławskim.


Szkolenie czyni mistrza
Z inicjatywy Ogólnopolskiego Stowarzyszenia KIEROWCA.PL swoją działalność rozpoczęła Akademia Trenera-Wykładowcy. Powstała ona z myślą o instruktorach jazdy, wykładowcach oraz pracownikach biurowych ośrodków szkolenia.


Oddasz firmę dzieciom, nie będziesz Super OSK
W takiej sytuacji jest jeden z naszych czytelników, który dwa lata temu przepisał działalność na jedno z dzieci. Dziś, pomimo że firma spełnia wszystkie inne dodatkowe wymagania, jego OSK nie stanie się „super”.


Zamów prenumeratę TUTAJ.

redaktor felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0