Jak wyglądała statystyka zdawalności (za 2016 rok) egzaminów teoretycznych i praktycznych na kat. B we wszystkich WORD-ach? Z czym i kim muszą zmagać się początkujący kierowcy? Kiedy zostanie wyemitowany pierwszy odcinek reaktywowanego programu "Nauka Jazdy"? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znajdziecie w lutowym numerze "Szkoły Jazdy". Zachęcamy do lektury!

Temat numeru: Statystyka zdawalności


Teoria to coraz mniejszy problem


Po raz pierwszy od kilku lat średnia zdawalność egzaminu teoretycznego na prawo jazdy kat. B przekroczyła w skali całego kraju 50 proc. Przypomnijmy, że w zeszłym roku było to tylko niecałe 43 proc. Gorzej jest z praktyką. Tutaj już trudno o pozytywy. Bariera 35 proc. wciąż nie została przekroczona - wynika ze sporządzonego przez nas raportu zdawalności egzaminów państwowych za rok 2016.


 


Zieloni nie mają lekko


- Odpowiedzią na moją chęć trzymania się przepisów jest uśmiech politowania albo pukanie w czoło. Doświadczeni kierowcy zakładają, że prędzej czy później też będę przekraczać prędkość i podwójną ciągłą - irytuje się „Niedawna Kursantka”. Czy początkujący kierowcy mają pod górkę na polskich drogach.


Niekontrolowane kontrole


Okazało się, że 1 stycznia wygasło rozporządzenie w sprawie kontroli OSK. Resort infrastruktury i budownictwa tłumaczy, że urzędy mogą wykonywać te czynności w oparciu o ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. - Jednak jest to tłumaczenie nieprzekonujące - mówi Radosław Biernat, specjalista ds. prawnych w firmie e-kierowca. Podobnego zdania jest część urzędów, które nie kontrolują ośrodków, bo, jak uważają, nie mają do tego podstaw.


Płace mają wzrosnąć,  ale ceny za kurs nie


Od stycznia w Polsce wzrosła płaca minimalna, pojawiła się też minimalna stawka godzinowa. Sprawdziliśmy, czy wpłynie to na zarobki instruktorów jazdy, a może na ceny kursów, o co najbardziej martwią się kandydaci na kierowców.


Z kamerą w elce. Reaktywacja


„Nauka Jazdy” wraca do telewizji. Popularny przed laty program z instruktorami i kursantami w rolach głównych  od 28 lutego będzie emitowany w TTV. Za kierownicą i przed kamerą znów będą nerwy, żarty, łzy. Oby jak najczęściej  łzy szczęścia.


Czy prawo jazdy  przestanie być potrzebne?


Znaczenie dokumentu prawa jazdy zmieniało się na przestrzeni dziejów. Niegdyś, na początku rozwoju automobilizmu, jego posiadaczami byli nieliczni. Po drugiej wojnie światowej, wraz z rozwojem masowej motoryzacji, zaczęto go wymagać. Aktualnie posiadanie tego dokumentu jest oczywistością. Czy może zatem stracić na znaczeniu? Wszystko wskazuje na to, że… tak!


Co kursant wiedzieć powinien


Podczas prowadzenia zajęć teoretycznych zawsze zadaję kursantom pytanie. Brzmi ono: „co powinniście wiedzieć, żeby zdać egzamin i bez większych problemów radzić sobie za kierownicą auta?”. Padają różne odpowiedzi, mniej lub bardziej oczywiste. Jednak większość zdaje sobie sprawę, jaką wiedzę powinno się zdobyć na kursie - pisze Marcin Zygmunt.


Kontroluj się


Warszawski Zarząd Dróg Miejskich zorganizował kampanię, która ma przypomnieć kierowcom, że kontrolerzy stref płatnego parkowania zasługują na szacunek.


Minister pyta o Barlinek


Plany otwarcia w zachodniopomorskim Barlinku filii szczecińskiego WORD-u wywołały sprzeciw ośrodka w Gorzowie. Sprawą zainteresował się resort infrastruktury i budownictwa, który poprosił Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego o wyjaśnienia. - Przepisy ustawy o kierujących pojazdami nie określają dodatkowych kryteriów jakie muszą zostać spełnione, aby konkretne miasto mogło zostać wskazane przez sejmik województwa - mówi Radosław Soćko, z biura prasowego urzędu.


Fotoradary  wracają


Od lat budzą wiele emocji, co powinno dziwić, gdyż są ustawiane przy drogach, by weryfikować, czy kierowcy nie łamią prawa. Straże miejskie utraciły możliwość korzystania z fotoradarów, ale urządzenia kontrolnopomiarowe powracają pod skrzydłami ITD.


Walcząc o trakcję


Napęd na cztery koła nie wystarcza do uzyskania optymalnej trakcji w trudnych warunkach. Przydają się również systemy optymalizujące rozkład momentu obrotowego na poszczególne koła. Ich ewolucja trwa od lat.


Słoweńskie realia


Ośrodek szkolenia kierowców otrzymuje licencję na prowadzenie działalności na trzy lata. Z kolei koszt kursu na kategorię B (20 lekcji teoretycznych i 21 praktycznych) to ok. 700 euro. A kandydat na kierowcę nie ma możliwości odwołania się od decyzji egzaminatora. Gdzie obowiązują takie zasady? W Słowenii.


Duży mężczyzna  w szybkim aucie


- Jestem dużym mężczyzną, więc lubię duże samochody. Takie z silnikami o dużej mocy, minimum 3 litry, w turbinie. Lubię komfort i wygodę - mówi w rozmowie ze „Szkołą Jazdy” Robert Sowa, kucharz, restaurator i autorytet w dziedzinie sztuki kulinarnej.


Inspekcja jest potrzebna!


Mam nadzieję, że ITD będzie funkcjonowała jako oddzielna służba (ale już mundurowa), mająca w dalszym ciągu wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Jeżeli jednak zostanie wcielona w struktury policji, będę trzymał kciuki, żeby nie miało to negatywnego wpływu na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego - pisze Marek Rupental.


Kampania  łącząca pokolenia


Badania dowodzą, że jeśli ma ci się przytrafić wypadek na drodze, statystycznie dojdzie do niego w pierwszych dwunastu miesiącach od otrzymania prawa jazdy. Mimo to aż 84 proc. młodych kierowców bardzo dobrze ocenia swoje umiejętności za kółkiem. Równocześnie to oni są bardzo źle odbierani przez innych użytkowników dróg. Dlatego firma oponiarska Goodyear postanowiła wystartować z kampanią społeczną „Be Good”.


Na zimę jak znalazł


Najmniejszy mercedes imponuje wzornictwem, jakością wykonania, osiągami oraz trakcją - nawet w trudnych zimowych warunkach napęd 4Matic bez trudu przenosi 180 KM i 300 Nm.


Pojedynek  z Syberią


Pojedynek z Syberią” to relacja z ekspedycji samochodowej, wiodącej z Zurychu do Nowego Jorku przez Syberię, Kanadę i prawie całe terytorium USA. Nikt wcześniej nie przebył tej trasy samochodem. Romuald Koperski przecierał szlak podróżując bez szczegółowych map i informacji.


Trzydzieści wyroków  dla łapówkarskiej szajki


Ponad trzy lata po rozbiciu grupy, która za pieniądze umożliwiała zdanie egzaminu na prawo jazdy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu, oskarżeni usłyszeli wyroki skazujące.


Pelplin wzbogaci się  o inteligentny parking


W Pelplinie na Pomorzu powstanie inteligentny system parkowania. Za pośrednictwem specjalnej aplikacji na smartfona kierowca otrzyma informację o wolnych miejscach i ich lokalizacjach. System pozwoli m.in. zminimalizować ruch w poszukiwaniu miejsc i odciążyć ścisłe centrum miasta. Inwestycja ma się zakończyć w marcu tego roku.


Uwaga, gapie na drodze


Bezmyślne gapienie się sprawia, że wzrasta zagrożenie na drodze. Czasami nawet kończy się jakąś kolizją. A wtedy dochodzi do rozmowy z policjantem i wypowiadane są znane nam wszystkim słowa: „oj, panie władzo, zagapiłem się” - pisze Albin Sieczkowski.


Mali ratownicy na wagę złota


Tylko 11 proc. dorosłych Polaków w wieku od 35 do 44 lat na pytanie: „Czy umiałbyś udzielić pierwszej pomocy w razie zagrożenia zdrowia lub życia?”, odpowiada, że zdecydowanie tak. Dlatego Volkswagen we współpracy z Fundacją Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy stworzył program „Mali ratownicy”, którego misją jest nauczenie dzieci zasad pomocnych w ratowaniu ludzkiego życia.


Ursus stawia  na elektrykę i ekologię


Spółka Ursus i przedstawiciele dwóch uczelni wyższych z Lublina podpisali list intencyjny, który jest podstawą do założenia konsorcjum. Jego zadaniem będzie opracowanie konstrukcji ciągnika elektrycznego wraz z towarzyszącą mu infrastrukturą zasilającą i wykorzystaniem energii odnawialnych. Dodatkowo największy polski producent ciągników chciałby w niedalekiej przyszłości produkować rocznie 500 elektrycznych autobusów i trolejbusów.


Pijany kursant. jak z nim postępować?


Coraz częściej na szkolenie praktyczne zgłaszają się osoby nietrzeźwe lub w stanie po spożyciu alkoholu. W naszej szkole zdarza się to przede wszystkim w dni wolne od pracy. Można odnieść wrażenie, że szczególnie młodzi ludzie nie zdają sobie sprawy z konsekwencji, które grożą za jazdę po spożyciu alkoholu oraz jak takie zachowania mogą wpłynąć na ich przyszłe życie - pisze Marcin Kukawka.


Wypożyczone auta na celowniku złodziei


Pojazdy należące do wypożyczalni coraz częściej padają łupem złodziei. Przestępcy sprytnie wykorzystują przepisy ubezpieczeniowe i nieprzygotowanie przedsiębiorców, z których tylko część stosuje właściwe procedury i korzysta z odpowiednich zabezpieczeń.


Kupowanie kota w worku


Wydaje się, że wrócił PRL. Mamy kupować kota w worku. Ba, powinniśmy być jeszcze wdzięczni, że mamy taką możliwość.


Internetowa rewolucja pozytywnie wpłynie na jazdę


Dzięki podłączeniu samochodów do internetu zwiększy się bezpieczeństwo na drogach, efektywność jazdy i ilość czasu wolnego kierowców - wynika z badania Connected Car Effect 2025, które przeprowadził Bosch wraz z firmą konsultingową Prognos.


Przegląd legislacyjny


W ostatnim czasie pojawiały się kolejne doniesienia o pomysłach zmian w karaniu kierowców. Postanowiliśmy się im przyjrzeć. Omówimy także następne ciekawe orzeczenie sądu, związane z uzyskiwaniem prawa jazdy.


Inteligentne systemy transportowe


Intensywny rozwój gospodarczy, wzrost zamożności społeczeństwa i potrzeba mobilności powodują, że wciąż zwiększa się liczba samochodów. Widać to szczególnie w miastach. Dlatego część aglomeracji korzysta z tzw. inteligentnych systemów transportowych.


Motocyklem  po ciepłych krajach


Jak wynika z danych zebranych przez Mondial Assistance, w ubiegłym roku sprzedano ponad 100 proc. więcej ubezpieczeń dla motocyklistów niż w 2015 roku. Można zauważyć, że Polacy coraz chętniej wsiadają na motocykle. Częściej też biorą udział w wyprawach organizowanych w egzotycznych miejscach. Dzięki temu mogą jeździć na motocyklach cały rok.

redaktor felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0