Europa nam ucieka

„Po 30 latach dobijamy do tego, co wszyscy w Europie dawno uznali. Dopiero teraz dobijamy do myśli europejskiej sprzed dekad.”

– Europa już nam ucieka – mówi redaktor naczelny portalu brd.pl Łukasz Zboralski. Dziennikarz w programie „Porozmawiajmy o branży” komentuje rządowe zmiany prawa drogowego.

– Hiszpania i Holandia wprowadzają docelowo prędkość 30 km/h w obszarze zabudowanym z wyłączeniem niektórych grup, dla których znakami będą podnosić limity prędkości – wskazuje Zboralski. – Takie ograniczenia prędkości przykładowo w Hiszpanii od 20 lat są stałym elementem całej polityki bezpieczeństwa ruchu drogowego, która doprowadziła do tego, że w ciągu tych 20 lat śmiertelność w wypadkach na drogach spadła o 50%.

Przyjęta w minionym tygodniu rządowa nowelizacja między innymi zrównuje limity dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym za dnia i w nocy do 50km/h.