Lublin: WORD chce wybudować ośrodek doskonalenia techniki jazdy

egzamin na prawo jazdy

Lubelski WORD ma zamiar wybudować niebawem ODTJ. Obecnie trwają poszukiwania odpowiedniej lokalizacji. Wszystko przez nadchodzące zmiany w przepisach, według których młodzi kierowcy, którzy po 1 stycznia 2013 roku uzyskają prawo jazdy, będą przechodzić dwuletni okres próbny. O sprawie donosi Dzienni Lubelski.

Znowelizowana ustawa o kierujących zaostrza regulacje dotyczące młodych kierowców. – Popieram każde zmiany zwiększające bezpieczeństwo na drodze – mówi dziennikarzom „DL” Artur Makuch, instruktor nauki jazdy z OSK „Lektor”. – Wiadomo przecież, jakie zagrożenie na drodze powodują tacy kierowcy. Małe doświadczenie plus brawura często prowadzą do wypadków.

Bezpieczeństwo mają poprawić nowe regulacje obowiązujące od początku 2013 roku. Okres próbny będzie obowiązywał przez dwa lata od zdania prawa jazdy. Młodzi kierowcy będą mieli obowiązek jazdy z zielonym listkiem na szybie pojazdu. Ponadto w terenie niezabudowanym będą mogli poruszać się maksymalnie 80 km/h, natomiast 100 km/h na drodze ekspresowej lub autostradzie. W razie popełnienia dwóch wykroczeń, kierowca trafi na kurs reedukacyjny. Trzy wykroczenia oznaczają utratę prawa jazdy.

Istotnym elementem nowych regulacji jest obowiązek przejścia kursu z zakresu bezpieczeństwa, a także praktycznego szkolenia bezpiecznej jazdy. Szkolenia takie będą się odbywały w specjalnych ośrodkach doskonalenia techniki jazdy.

– Na takich obiektach kierowcy będą się uczyć odpowiedniej reakcji na zmieniające się warunki drogowe. W najbliższym czasie tor do nauki bezpiecznej jazdy powstanie nieopodal Lublina. Rozglądamy się za odpowiednim miejscem. W naszym województwie taki obiekt musi powstać, nie można pozwolić sobie na prowizorkę – mówi Ryszard Pasikowski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie.

Pierwsze takie ośrodki działają już w Zielonej Górze i Wrocławiu. Koszt budowy obiektu zamknie się w granicach 5 mln zł.

red

źródło: Dziennik Lubelski

Dodaj komentarz