Licznik elektromobilności – sprawdzisz ile jest elektrycznych aut w Polsce

PSPA (Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych) oraz PZPM (Polski Związek Przemysłu Motorowego) wspólnie uruchomili na swoich stronach licznik elektromobilności.

Licznik elektromobilności pokazuje nam liczbę samochodów elektrycznych oraz hybryd PHEV (hybrydy, które można ładować z gniazdka). Ponadto możemy sprawdzić aktualną liczbę stacji ładowania samochodów elektrycznych.

Źródło danych licznika elektromobilności pochodzi głównie z bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Na obecną chwilę według licznika elektromobilności mamy w Polsce:

  • 4987 aut elektrycznych (aut w pełni elektrycznych 3163, hybryd typu PHEV 1824)
  • 646 stacji ładowania (212 stacji ładowania prądem stałym (DC) służące do szybkiego ładowania)

Według ACEA (Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów) w całej UE, w roku 2018 sprzedano 301 847 aut elektrycznych. Liderem były Niemcy (67 758 sztuk). Drugie miejsce zajęła Wielka Brytania (59 947sztuk), a ostatnie miejsce na podium należy do Francji (45 623 sztuk). Warto wspomnieć, że wynik Norwegii, która nie jest państwem członkowskim UE wynosi  72 689 sztuk.

Coraz więcej korzyści dla kierowcy auta elektrycznego zaczyna sprawiać, że ludzie się do nich przekonują. Wysoka dopłata przy zakupie nowego auta elektrycznego, brak opłat za parkowanie czy legalna jazda buspasem to tylko niektóre z wielu plusów. Elektro-eko-moda trwa, ale wciąż bardziej opłaca się jeździć autem spalinowym niż elektrycznym. Spalinowy pojazd w dalszym ciągu wychodzi ogólnie taniej. Kolejny minus poza tym na akumulatorze jakie mają elektryczne auta to liczba stacji ładowania i szybkość ładowania pojazdów. Jest coraz lepiej, ale wciąż mamy za mało stacji, a czas ładowania jest znacznie dłuższych niż zatankowanie ,,spalinowca”.

Albin Sieczkowski, bloger motoryzacyjny

 

Wasze komentarze (0)

Dodaj komentarz

Call Now Button
  • Brak produktów w koszyku.